۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
  • کد خبر: 276509
واقعیت‌های پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، روز یکشنبه (نهم اردیبهشت‎ماه) با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، به بهره‎برداری رسمی رسید. دستاورد شیرینی که جز با تدبیر و امید و همکاری برادرانه به ثمر نمی نشست. اما در این میان عده ای تلاش دارند تا با قلب واقعیت، تصویری دیگر از آن نشان دهند. حال بهتر است واقعیت های مستند این پروژه را با نگاهی بیطرفانه مطالعه کنیم تا حقایق آن آشکار شود.

به گزارش شانا، پروژه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف استفاده حداکثری از تولیدات میعانات گازی استحصال شده در پالایشگاه‎های گازی پارس جنوبی و به منظور پرهیز از خام فروشی، خود کفایی در تولید بنزین با کیفیت مطابق استاندارد یورو 4، ایجاد ارزش افزوده، سال 1383 در شهر بندر عباس در ازسوی وزارت نفت کلید خورد.

تاریخچه طرح

- سال 1383: انجام مطالعات امکان سنجی و طراحی اولیه ازسوی شرکت ایرانی طراحی و ساختمان نفت (ODCC) و شرکت هندی EIL.

- دی‌ماه سال 1385: ثبت شرکت نفت ستاره خلیج فارس و امضای قرارداد میان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران با سهم 40 درصد، شرکت SPC اندونزی با سهم 50.1 درصد و صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت با سهم 9.99 درصد

- اردیبهشت‎ماه سال 1386: تشکیل مشارکت Golden Group آلمان، Snam Progetti ایتالیا و شرکت‎های ایرانی تهران جنوب و بینا به عنوان پیمانکار EPC

- تیر ماه سال 1387: متعاقب خروج شرکت‌های Snam Progetti و Golden Group، مشارکت تهران جنوب - بینا با ترکیب سهام 60-40 به عنوان پیمانکار EPC ایجاد شد.

- بهمن ماه سال 1389: ورود قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از طریق شرکت فرادست انرژی فلات به عنوان راهبر با سهام 90 درصد، شرکت تهران جنوب 6 درصد و شرکت بینا چهار درصد و تشکیل مشارکت جدید به عنوان پیمانکار EPC (پیشرفت فیزیکی کل طرح 38 درصد و هزینه کرد تا این زمان 1.3 میلیارد یورو بوده است)

ترکیب سهام پیش و پس از دولت یازدهم


وضع تسهیلات دریافتی و تامین اعتبار

 

از برآورد اعتبار کل 3.8 میلیارد یورویی طرح، مبلغ 3.7 میلیارد یورو تاکنون هزینه شده است.30 درصد از منابع مالی ازسوی سهامداران و بقیه از طریق تسهیلات ارزی تامین شده است.

نمای کلی فرآیند پالایشگاه


محصولات پالایشگاه

مقایسه تولید بنزین با دیگر پالایشگاه های کشور

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با ظرفیت تولید بیش از 36 میلیون لیتر بنزین در روز، به تنهایی 55 درصد تولید مجموع دیگر پالایشگاه‎های کشور بنزین تولید می‎کند.

 

2- خط لوله انتقال خوراک به پالایشگاه

به منظور تامین و انتقال میعانات گازی از منطقه پارس جنوبی به پالایشگاه، خط لوله‎ای به طول 388 کیلومتر و وزن 108 هزار تن و قطر 36 اینچ و با حجم خاکبرداری 13 میلیون مترمکعب با هزینه 263 میلیون یورو اجرا شده است.

خط لوله انتقال خوراک به پالایشگاه5   

3- پروژه آبگیری از دریا

به منظور تأمین آب مورد نیاز پالایشگاه و با توجه به نزدیکی محل احداث پالایشگاه به دریا، پروژه آبگیر با ظرفیت 200 هزار متر مکعب در ساعت که از لحاظ ظرفیت انتقال آب، دومین پروژه آبگیر کشور است به فاصله 6 کیلومتری جنوب پالایشگاه در سواحل نیلگون خلیج فارس احداث شده است. قرارداد این پروژه در مهر ماه سال 1387 با شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) امضا شد و تا کنون 99 درصد پیشرفت داشته است. هزینه تاسیسات آبگیر در مجموع 96 میلیون یوروست.

 پروژه آبگیری از دریا 1 

وضع طرح در مرداد 92 و اردیبهشت 96


وضع طرح در مرداد 92 و اردیبهشت 96


وضع هزینه تا پیش و پس از دولت تدبیر و امید 

وضع هزینه تا پیش و پس از دولت تدبیر و امید


وضع واحدهای فرآیندی در سال 92

وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 92 


وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 92 


وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 92 

وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 92  

وضع واحدهای فرآیندی در سال 95

 وضعیت واحد های فرآیندی در سال 95 


وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 95 


وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 95 


وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 95 


وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 95

وضع واحدهای فرآیندی در سال 92

 وضعیت واحدهای فرآیندی در سال 92

وضع واحدهای فرآیندی در سال 95

وضعیت واحد های فرآیندی در سال 95

فاز یک

فاز یک 3 


فاز یک 2 


فاز یک

تولیدات فاز یک

تولیدات فاز نخست شامل بنزین و دیگر فرآورده‎ها به شرح ذیل است:
بنزین : 12 میلیون لیتر در روز

نفت گاز: 4.7 میلیون لیتر در روز

گاز مایع : 1.3 میلیون لیتر در روز

سوخت جت : 1.1 میلیون لیتر در روز

راه اندازی این فاز توسط شرکت اویکو از شرکت‎های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و با استفاده از نیروهای متخصص و با تجربه انجام و در حال بهره برداری است.

تولیدات فاز یک 1 


تولیدات فاز یک

نمودار نسبت احجام اجرایی فاز یک به کل پالایشگاه 

فازهای دوم و سوم

فازهای دوم و سوم  

وضع فازهای دوم و سوم

با توجه به این‌که همه زیر ساخت‌ها برای کل طرح انجام شده و همچنین همه تجهیزات و کالاها برای هر سه فاز سفارش گذاری شده است، از این روبسیاری از فعالیت‌ها انجام شده و در صورت تامین اعتبار، فازهای دو و سه ظرف مدت یکسال قابل اتمام و بهره برداری است. حجم تولیدات فازهای دو و سه همانند فاز نخست خواهد بود و با تکمیل این فازها ظرفیت تولید بنزین به 36 میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

وضعیت فازهای دوم و سوم 2  

جدول پیشرفت فازهای 2 و 3

  جدول پیشرفت فازهای دو و سه  

فهرست پیمانکاران اجرایی پالایشگاه


فهرست سازندگان داخلی


فهرست سازندگان اصلی داخلی


فهرست سازندگان اصلی داخلی


فهرست سازندگان اصلی داخلی

 

موقعیت واحدهای پالایشگاه به تفکیک هر فاز


مقادیر دریافت و ارسال میعانات گازی بر اساس هزار بشکه