۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵
  • کد خبر: 277012
حمایت نیجریه از پیوستن به توافق کاهش عرضه اوپک

نیجریه اعلام کرد که این کشور مخالفتی با پیوستن به توافق کاهش تولید اوپک برای ایجاد ثبات در بازار جهانی نفت ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر نفت نیجریه امانوئل ایبه کاچیکوو امروز (پنجشنبه، چهارم خردادماه) اعلام کرد: نیجریه مخالفتی با پیوستن به توافق کاهش عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ندارد. 

وی گفت: ما به دنبال این هستیم که تا پایان مدت تمدید توافق خود را آماده تعمیرات زیرساخت‎های کشورمان کنیم تا بتوانیم به این توافق ملحق شویم. 

وزیر نفت نیجریه تصریح کرد: ما باید صبر کنیم تا ببینیم که آثار تحرکات نظامی از صنعت نفت نیجریه پاک شود و زیرساخت ها از نو ساخته شود تا بتوانیم به تولید معمول خود برسیم. 

 در نشست 172 اعضای اوپک تمدید توافق 30 نوامبر (دهم آذراه 95) مبنی بر کاهش یک میلیون و 200 هزار بشکه ای تولید در دو بازه زمانی 6 و 9 ماهه مورد بحث قرار می گیرد.

گفته‎های وزیران نفت و انرژی اوپک در بدو ورود به وین نشان می دهد که آنها علاقه‎مند به تمدید توافق در بازه زمانی 9 ماهه هستند.

مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران  عصر چهارشنبه (سوم خردادماه) پس از ورود به هتل محل اقامت خود در این باره که با تمدید توافق اوپک تولید نفت ایران چه تغییری می کند، اظهار کرد: تولید نفت ایران تغییری نمی کند و در همان سطح 3 میلیون  و 800 هزار بشکه بر مبنای منابع ثانویه باقی می ماند.

پس از پایان نشست پشت درهای بسته اوپک قرار است ساعت 17 و 30 دقیقه به وقت تهران، دومین نشست وزیران نفت عضو اوپک و غیر عضواوپک با حضور سران هیئت‌های نمایندگی همه کشورهای تولید کننده نفت اوپک و غیر اوپک و دبیر کل اوپک برگزار شود.

بررسی ها کارشناسی نشان می‌دهد اعضای اوپک به توافق ماه نوامبر 2016 که از اول ژانویه 2017 اجرایی شده است بیش از صد در صد عمل کردند، این در حالی است که این میزان برای کشورهای غیرعضو اوپک به 50 درصد می رسد و کشورهای مانند قزاقستان، مکزیک و آذبایجان چندان به توافق خود عمل نکردند.

کد خبر 277012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =