۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  • کد خبر: 277221
تأسیسات تولید هلیوم قطر تعطیل شد

قطر همزمان با تشدید اختلاف با دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، تأسیسات تولید هلیوم خود را تعطیل کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع صنعتی دیروز (سه‎شنبه، 23 خردادماه) اعلام کردند: قطر، دومین تولیدکننده بزرگ گاز هلیوم در جهان، به دلیل تحریم‌های اقتصادی وضع شده از سوی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس وادار شده است دو تأسیسات تولید هلیوم خود را تعطیل کند.

یکی از مسئولان شرکت قطر پترولیوم اعلام کرد که به دلیل بسته شدن خط لوله صادرات گاز هلیوم به عربستان، شرکت رأس گاز که از زیرمجموعه های قطر پترولیوم است، وادار شده است تأسیسات یاد شده را تعطیل کند.

به گفته کارشناسان، اگر تعطیلی تأسیسات هلیوم قطر بیش از یک ماه ادامه یابد، ممکن است قیمت جهانی این گاز دو برابر شود.

نخستین کارخانه هلیم قطر فعالیت خود را در سال 2005 آغاز کرد و دومین کارخانه هلیم که اندازه آن 2 دو برابر کارخانه نخست است در دسامبر سال 2013 افتتاح شد.

با راه اندازی کارخانه یک میلیارد و 800 میلیون ریالی (واحد پول قطر) هلیم 2 در راس لفان قطر با ظرفیت تولید یک میلیارد و 300 میلیون فوت مکعب در روز گاز هلیم، این کشور به بزرگ ترین صادرکننده و دومین تولیدکننده گاز هلیم در جهان تبدیل شد.

این کارخانه که بزرگ ترین تاسیسات فرآورش هلیم جهان به شمار می رود به دو شرکت قطرگاز و راس گاز قطر تعلق دارد اما مدیریت آن به عهده شرکت راس گاز خواهد بود.

کارخانه هلیم 2 قطر، هلیم خام 6 ترین (واحد) ال ان جی شرکت های راس گاز و قطر گاز (ترین های 6 و 7 تولید ال ان جی راس گاز و ترین های4، 5، 6 و 7 تولید ال ان جی شرکت قطرگاز) را فراروش می کند.

شرکت راس گاز مدیریت این پروژه را برعهده دارد؛ این کارخانه ظرفیت تولید روزانه 17 میلیون و 300 هزار تن هلیم مایع را دارد و ساخت آن دو سال طول کشیده است.

این دو کارخانه با تولید سالانه دو میلیارد فوت مکعب گاز، حدود 25 درصد از تقاضای کنونی هلیم مایع جهان را تامین می کنند.

گاز هلیوم که از فرآوری گاز طبیعی به دست می آید، در زمینه‌های گوناگون از جمله خنک کننده‌های تجهیزات پزشکی، بالون‌های هوانوردی و تجهیزات غواصی به کار می‌رود.

کد خبر 277221

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =