پیمان همسان خدمات فنی در صنعت نفت تدوین می‎شود

تدوین پیمان همسان خدمات فنی در صنعت نفت با اهدافی از جمله کاهش اختلاف‌های قراردادی در اجرای پیمان‌ها در دستور کار معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت قرار دارد.

به گزارش شانا، بر اساس اعلام اداره کل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، از اوایل امسال کارگروهی تخصصی به منظور تدوین و همسان‌سازی «اسناد پیمان خدمات فنی در صنعت نفت» تشکیل شده است.

این کارگروه از تجارب فنی و حقوقی شرکت‌های تابعه وزارت نفت مانند شرکت‌های نفت و گاز پارس، نفت مناطق مرکزی ، نفت فلات قاره، نفت خزر، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، پایانه‌های نفتی ، انتقال گاز، مهندسی و توسعه گاز، خطوط لوله و مخابرات نفت، ملی حفاری، مهندسی و توسعه نفت و مهندسی و ساختمان نفت استفاده می‎کند و تاکنون 6 جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان شرکت‌های نامبرده برگزار شده است.

پیمان همسان خدمات فنی به استناد قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و به منظور ایجاد وحدت رویه و راهنمایی کارفرمایان و پیمانکاران در تکمیل و تنظیم اسناد پیمان به‌کارگرفته شده در صنعت نفت، در دست تدوین قرار گرفته است و به‌کارگیری این سند و تنظیم پیمان‎های خدمات فنی از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت در چارچوب اسناد تدوین شده، می‎تواند به کاهش اختلاف‌های قراردادی حین اجرای پیمان‎ها بینجامد.

اداره کل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت همچنین اعلام کرده است: با توجه به این‎که چالش‌های قراردادی، وقت و هزینه زیادی از طرفین پیمان  می گیرد، تدوین دیگر اسناد همسان الویت‎دار با عناوین مورد نیاز صنعت نفت در دستور کار این اداره کل قرار گرفته و مقرر است تا پایان امسال، 2 سند پیمان همسان دیگر با موضوع «پیمان خدمات اداری در صنعت نفت» و «پیمان خدمات عمومی در صنعت نفت» تدوین و ابلاغ شود.

بر اساس این گزارش، نخستین سند پیمان همسان در صنعت نفت در سال 1381 با عنوان سند همسان پیمان‎های EPC (مهندسی، تامین کالا و ساختمان به صورت توام) تدوین شد و پس از آن اسناد همسان دیگری همچون سند همسان پیمان‎های EP، PC، خدمات مدیریت طرح، خدمات مشاوره‌ای در صنعت نفت، تعمیرات پالایشگاه‌ها و تاسیسات، تدوین و به شرکت‌های تابع وزارت نفت ابلاغ شد.

کد خبر 279155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =