عملیات بهره‎برداری دوباره از چاه 147 رگ سفید به‌زودی آغاز می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: فوران و آتش چاه 147 رگ سفید پس از ۵۸ روز عملیات، با همت کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران و ثبت رکوردهای بی سابقه مهار شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، بیژن عالی پور گفت: تلاش و مجاهدت‌های تیم مهار فوران چاه شماره 147 رگ سفید در هر رده سازمانی بی بدیل بود، اظهار کرد.

وی افزود: به محض وقوع این حادثه، با وجود اندوه فراوان ناشی از شهادت دو تن از همکارانمان، ستاد مشترک مهار فوران به دستور وزیر محترم نفت تشکیل و 2 برنامه مهار از عمق و کنترل از سطح در دستور کار قرار گرفت.

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز، فشار بالای 2400psi را از موانع اصلی مهار از سطح دانست و گفت: پس از 2 هفته از زمان فوران 2 لوکیشن مهیا و دکل های ۹۳ و ۹۴ فتح در موقعیت های مورد نظر مستقر و عملیات حفاری چاه انحرافی در موقعیت ۱۴۷ c از یکم آذر ماه آغاز شد. با گذشت ۳۴ روز از آغاز حفاری انحرافی ساعت ۲۰ روز پنجم دی‌ماه نخستین علائم روسطحی مهار چاه شامل تغییر رنگ و ارتفاع شعله نمایان و در ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه آتش مهیب چاه سرکش ۱۴۷ رگ سفید مقهور اراده حفارگران شد.

عالی پور سرعت انجام اقدامات مرتبط با تحقق هر 2 برنامه مهار را بی سابقه خواند و تصریح کرد: تنها در 2 هفته، دو لوکیشن استقرار دکل های 93 و 94، دو استخر آب 130 و 70 هزار بشکه ای برای عملیات خنک سازی عملیات، 250 کیلومتر خط لوله انتقال آب از رودخانه های اطراف تا استخرها، نزدیک به 10 جاده دسترسی به دهانه چاه 147 احداث شد که در شرایط عادی بیش از 6 ماه زمان صرف می شد تا این مهم تحقق یابد.

وی ادامه داد: پس از استقرار 2 دکل حفاری، همکارانمان در شرکت ملی حفاری تنها در 35 روز به عمق بیش از 2330 متری رسیدند که به طور قطع تاکنون در هیچ عملیاتی در این مدت به چنین عمقی دست یافته نشده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تصریح کرد: به لطف خداوند متعال در شب میلاد امام حسن عسکری (ع) ،پس از رسیدن به مخزن و تزریق سیال با استفاده از بیست دستگاه پمپ تراک با فشار 5000 psi، چاه 147 رگ سفید مهار شد و خستگی این ماراتن عملیاتی از تن همه زدوده شد.

عالی پور در پایان از صبر و تحمل خانواده همه کسانی که در تمام مدت، عملیات را ترک نکرده بودند، تشکر کرد و گفت: کارکنان صنعت نفت، به‌ویژه 2 شرکت بزرگ مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری بی توجه به همه حاشیه سازی‌ها و اظهارنظرهای غیر فنی افراد، همسو با صیانت از منابع ملی ایران اسلامی تلاش کردند و با آرامش خاطر به عملیات تکمیلی خواهند پرداخت و در پایان باید گفت که شادی اتمام این عملیات را با همه مردم شریف ایران تقسیم می کنیم و همواره در صف اول خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهیم بود.

کد خبر 280494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =