نفت آمریکا سال 2017 را با قیمت بالای 60 دلار تمام کرد

تقاضای بالای نفت در سطح جهانی سبب شد قیمت شاخص نفت خام آمریکا در پایان سال 2017 میلادی بالای 60 دلار برای هر بشکه باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از کلگری، قیمت شاخص نفت خام آمریکا در آخرین روز معاملاتی سال 2017 میلادی، برای نخستین بار پس از میانه سال 2015 میلادی، بالای 60 دلار برای هر بشکه تثبیت شد.

قیمت این شاخص در سال 2017 میلادی در مجموع 12 درصد بالاتر از قیمت پایانی آن در سال 2016 میلادی بوده است.

قیمت شاخص نفت خام برنت نیز سال 2017 میلادی را با 17 درصد رشد به پایان رساند، پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به توافق جهانی کاهش تولید از یک سو و تقاضای بالای نفت در چین از سوی دیگر، مهمترین دلایل رشد قیمت نفت در این سال بودند.

در سال 2017 میلادی فاصله قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا با شاخص برنت بیشتر شد زیرا کاهش سطح ذخیره‌سازی نفت در جهان شاخص برنت را بیشتر تحت تأثیر قرار داد، در حالی که افزایش تولید نفت آمریکا رشد قیمت شاخص نفت خام این کشور را مهار کرد.

افزایش قیمت این دو شاخص نشان می‌دهد که عرضه مازاد نفت که سبب افت قیمت این کالا در سال‌های اخیر شده بود، رو به افول گذاشته است.

اندرو لیپو، رئیس مؤسسه آمریکایی لیپو اویل اسوسیتس، گفت: احتمالاً این روند (رشد قیمت نفت) در سال 2018 میلادی ادامه می‌یابد و ذخیره‌سازی نفت جهانی به روند کاهشی خود ادامه می‌دهد.

وی پیش‌بینی کرد که قیمت شاخص نفت خام دبیلیو تی آی آمریکا در سال 2018 میلادی به رشد تدریجی خود تا مرز 63 دلار برای هر بشکه ادامه می‌دهد، اما شاخص برنت حدود 67 دلار خواهد بود و به نزدیک سطح کنونی خود باقی می‌ماند.

کد خبر 280535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =