پارس جنوبی، آرامش «رگ سفید» و سکوت منتقدان بی انصاف

سال 2017 با همه فراز و فرودهایش فردا به پایان می رسد، سالی که برای صنعت نفت ایران پر از اتفاق بود؛ خوب، بد، زشت.

به گزارش شانا، سال 2017 برای صنعت نفت با اجرایی شدن توافق سال 2016 سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر کاهش یک میلیون و 200 هزار بشکه‌ای تولید آغاز شد. افتتاح 6 فاز متعارف پارس جنوبی، امضای قرارداد فاز 11 پارس جنوبی به‌عنوان آخرین فاز این میدان مشترک، رساندن گاز به هموطنانمان در زاهدان، مهار آتش چاه 147 رگ سفید و ... از اتفاق‌های «خوب» بود که صنعت نفت در سال 2017 دیده است.

از دست دادن چند تن از همکاران صنعت نفت در آتش سوزی پالایشگاه تهران و رگ سفید هم را می توان از «بد» های صنعت نفت در سال 2017 نام برد.

اما «زشت»های که صنعت نفت در سال 2017 دید،  انتقادهای غیرمنصفانه ای بود که به‌ویژه در موضوع مهار آتش چاه 147رگ سفید بیشتر به چشم آمد. در حالی که کارکنان صنعت نفت در جنگ با آتش بودند برخی در گوشه‌ای نشسته بودند و فعل «نتوانستن» را برای آنها صرف می کردند. شاید بهترین توصیف برای آن‎ها همین جمله وزیر نفت باشد. «عده ای نمک خوردند و نمکدان را شکستند. اگر کسی با دولت بد است، بد باشد. اما چرا همکاران خود را تضعیف می کنند؟ آنها در جنگ با آتش و جریان پرفشار سیال بودند.» انتقادهایی که کارکنان نفت کمتر به خود دیده بودند.

هر چه بود سال 2017 برای نفت خوب به پایان رسید. رگ سفید در 26 دسامبر 2017 پس از  58 روز و در مقابل چشمان بهت زده منتقدان بی انصاف آرام گرفت.

12 تیرماه 1395 (اول ژانویه 2017): توافق اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۰ آذرماه ۹۵) مبنی بر رساندن میزان تولید این سازمان به سطح 32 میلیون و 500 هزار بشکه در روز (کاستن یک میلیون و 200 هزار بشکه از تولید این سازمان) اجرایی شد.

12 دیماه 1395 (اول ژانویه 2017):  ترکمنستان شیرهای گاز طبیعی خود را با وجود سرما در ایران بست، شرکت ملی گاز ایران پس از این اقدام، با انتشار بیانیه ای رسمی، ضمن اعلام اینکه جریان گاز وارداتی از ترکمنستان به دلیل کارشکنی این کشور قطع شده است، از عموم مشترکان شبکه گاز مصرفی برای رعایت اصول مصرف بهینه صرفه جویی کنند. در این بیانیه آمده بود: «با توجه به تولید بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روز، میزان گاز وارداتی در حد ناچیز و حدود ۱,۵ درصد نیازهای ما بوده که با توجه به تمهیدات اندیشیده شده قطع آن کوچکترین تاثیری در تامین سوخت مردم نخواهد داشت.»

2 اسفندماه 1395 (20 فوریه 2017): سفر بیژن زنگنه، وزیر نفت به عراق؛ در این سفر 2 تفاهم‌نامه امضا شد که یک تفاهم‌نامه در زمینه توسعه 2 میدان کوچک مشترک پرویز (نفت خانه جنوبی) و خرمشهر (سندباد) و تفاهم‌نامه دیگر در زمینه سایر همکاری‌های صنعت نفت از جمله احداث خطوط لوله صادرات نفت خام و فرآورده میان 2 کشور، ساخت تجهیزات، صادرات گاز، نوسازی پالایشگاه‌های عراق و آموزش نیروی انسانی بوده است.

10 اسفندماه 1395(28 فوریه 2017): خط انتقال گاز به زاهدان با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری به صورت رسمی افتتاح شد. طرح انتقال گاز به زاهدان به طول ٢٦٢ کیلومتر با قطر٣٦ اینچ در امتداد خط هفتم سراسری به منظور گاز رسانی به شهر زاهدان، نیروگاه‌ها و صنایع مختلف استان، دیگر شهرها و روستاهای استان احداث شده است. این پروژه، صرفه‌جویی ارزی معادل سالانه ٦٦٠ میلیون دلار را از طریق جایگزینی گاز با سوخت‌های مایع به همراه خواهد داشت.

27 فروردین ماه (15 آوریل 2017): طرح توسعه فازهای 18-17، فاز 19، فازهای 21-20، طرح برداشت نفت خام از لایه نفتی پارس جنوبی و همچنین چهار طرح صنعت پتروشیمی با حضور رئیس جمهوری، مسئولان بلند پایه کشوری و لشکری و میهمانان داخلی و خارجی، افتتاح شد.  تولید گاز در پارس جنوبی در سال 96، نسبت به پنج ماه نخست سال 92، 2.4 برابر افزایش یافت و از روزانه 240 میلیون مترمکعب به 575 میلیون مترمکعب رسیده است.  

4 خردادماه 1396(25 می 2017): یکصد و هفتاد و دومین نشست عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با اجماع اعضا بر سر نه ماه تمدید مصوبه قبلی تصویب شد. همچنین اعضای اوپک، گینه استوایی را  به عنوان تازه‌ترین عضو اوپک تأیید کردند تا تعداد اعضای این سازمان به 14 کشور برسد. این کشور سومین تولیدکننده بزرگ نفت در آفریقاست.

12 تیرماه 1396 (3 ژوئیه 2017): شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم توتال فرانسه، شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (سی‌انپیسی آی) و پتروپارس قرارداد توسعه  فاز 11 پارس جنوبی را در قالب شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای نفتی مصوب هیئت وزیران امضا کردند.سهم توتال در این پروژه 50.1، سی‌ان‌پی سی‌آی 30 و پتروپارس ایران 19.9 تعیین شده است.

این قرارداد چهار میلیارد و 879 میلیون دلاری با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، میان علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما و پاتریک پویان، مدیرعامل توتال به عنوان رهبر کنسرسیوم ایرانی-فرانسوی- چینی توسعه دهنده فاز 11 پارس جنوبی و سید حمید اکبری، مدیرعامل پتروپارس و لو، مدیرعامل شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI) امضا شد.

29 مردادماه 1396 (20 اوت 2016): بیژن زنگنه از مجموع ۲۸۸ رای اخذ شده با کسب ۲۳۰ رای موافق در مقابل ۳۵ رای مخالف و ۲۳ رای ممتنع حائز اکثریت آرای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تصدی وزارت نفت شد. وی متولد شهریورماه ۱۳۳۱ کرمانشاه است که با کسب رای اعتماد امروز موفق شد برای دهمین بار اعتماد نمایندگان مردم را از مجلس کسب کند. مجلس اول تا ششم و نهم و دهم مجالسی بودند که نمایندگان آن به زنگنه اعتماد کردند.

زنگنه پیش از کسب رای اعتماد در مجموع دارای تجربه ۲۶ ساله وزارت در سه وزارتخانه کلیدی نفت و نیرو و جهاد سازندگی بوده است، ظرفیت بالا مدیریتی و سابقه ۲۶ وزارت سبب شد تا به وی لقب شیخ الوزرایی داده شود.

12 مهر 1396 (4 اکتبر 2017): اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) در نوزدهمین نشست وزارتی این مجمع با اکثریت آرا یوری سنتورین (Yury sentyrin) روس را به‌عنوان دبیرکل جدید این سازمان برگزیدند. دوره 4 سال دبیرکلی محمد حسین عادلی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز(جی یی سی اف) 31 دسامبر به پایان می رسد و دبیرکل جدید سوم ژانویه و پس از پایان تعطیلات کریسمس کارش را آغاز می کند.

5 آبانماه 1396 (27 اکتبر 2017):  آتش سوزی در واحد آیزوماکس پالایشگاه نفت شهید تندگویان (تهران) که به دلیل نشت مواد اشتعالزا رخ داد متاسفانه سبب از دست رفتن جان 8 نفر از همکاران صنعت نفت شد. این آتش سوزی که در پی نشت مواد اشتعالزا در واحد آیزوماکس، هنگام اجرای عملیات تعمیر و نگهداری (اورهال) رخ داد بلافاصله با حضور به‌موقع نیروهای آتش‌نشان، مهار شد.

7 آبانماه 1396( 29 اکتبر 2016 ): چاه 147 رگ سفید ظهر یکشنبه (هفتم آبان‌) هنگام عملیات حفاری به دلیل فوران گاز، از کنترل خارج و سبب سوختن دکل 95 فتح شرکت ملی حفاری شد؛ در این حادثه متاسفانه، 2 نفر از کارکنان عملیاتی شرکت به نام‌های فرزاد ارزانی بیرگانی و محمد سلیمی چگینی جان باختند.

2 آذرماه 1396 (23 نوامبر 2017): نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در بولیوی که در آن  بر لزوم افزایش همکاری کشورهای عضو و اتخاذ سیاستهای هماهنگ به منظور افزایش درآمدهای ملی کشورهای عضو این مجمع از محل صادرات گاز طبیعی با توجه به چالشهای پیش روی بازار گاز تاکید شد. همچنین از دیگر مفاد مهم این بیانیه، تاکید بر رد تحریمها و لزوم اقدام‌های هماهنگ کشورها برای مقابله با اعمال تحریمهای یکجانبه از سوی برخی کشورها برعلیه یک یا چند کشور عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز بود.

9آذرماه 1396 (30 نوامبر 1396): ۱۴عضو اوپک در یکصد و هفتاد و سومین نشست عادی این سازمان بار دیگر توافق نوامبر ۲۰۱۶ را مبنی بر کاهش یک میلیون و 200 هزار بشکه ای نفت تمدید کردند تا برای 9 ماه دیگر تمدید کردند و در پایان بر اساس تصمیم اعضا، تولید نفت لیبی و نیجریه نباید از سقف تولید سال 2017 فراتر رود.

22 آذرماه 1396 (13 دسامبر): وزیر نفت با الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم دیدار و گفتگو کرد.  پس از این دیدار 2 تفاهم‌نامه بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه با حضور وزیر نفت در زمینه نقشه راه همکاری 2 طرف و پروژه ایران ال‌ان‌جی امضا شد. گازپروم بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی و یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان است، در میان شرکت‌های گازی، شرکت روسی گازپروم، به واسطه ذخایر گازی و در اختیار داشتن بیش از ۱۵۲٫۲۰۰ کیلومتر خط لوله گاز طبیعی، بزرگ‌ترین شبکه خطوط لوله انتقال گاز در جهان، جایگاه ویژه‌ای دارد.

5 دی ماه 1396 (26 دسامبر 2017): چاه 147 رگ سفید پس از 58 روز تلاش مجدانه کارکنان شرکت ملی حفاری ایران و شرکت مناطق نفتخیز جنوب خاموش شد.

«سرمایه گذاری در نفت» را می توان به‌عنوان بزرگترین چالش صنعت نفت ایران در سالی که گذشت عنوان کرد، امید می رود در سال 2018 با همکاری و همراهی بیشتر با وزارت نفت این مورد تسهیل شود و با امضای قراردادهای متعدد نه تنها تولید نفت و گاز ایران افزایش یابد بلکه تاسیسات فرسوده نفت ایران با ورود سرمایه و فناوری‌ به کشور جان تازه ای بگیرد.

رویا خالقی

کد خبر 280536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =