۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۲
  • کد خبر: 280926
افزایش برآورد اوپک از تولید رقیبان

اوپک پیش‌بینی کرد تولید نفت کشورهای غیر عضو این سازمان در سال جاری میلادی افزایش می‌یابد و تلاش‌ اعضای اوپک را برای مهار عرضه مازاد نفت، بی‌اثر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تازه‌ترین گزارش خود برآورد تولید نفت از سوی کشورهای غیرعضو این سازمان در سال 2018 میلادی را بالا برد، زیرا رشد قیمت نفت، تولیدکنندگان آمریکایی را به افزایش تولید ترغیب می‌کند.

طبق گزارش یاد شده، تولیدکنندگان نفت غیرعضو اوپک در سال جاری میلادی تولید روزانه خود را یک میلیون و 150 هزار بشکه بالا می‌برند. در گزارش پیشین، انتظار می‌رفت تولید روزانه این کشورها 990 هزار بشکه افزایش یابد.

اوپک در تازه ترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد: قیمت بالای نفت، به‌ویژه در زمینه نفت شیل در آمریکای شمالی، سبب افزایش تولید می‌شود.

با وجود افزایش برآورد عرضه نفت تولیدکنندگان غیرعضو اوپک، این سازمان انتظار دارد با استمرار پایبندی به توافق جهانی کاهش عرضه، تولید نفت اعضای این سازمان و به ویژه ونزوئلا که درگیر بحران داخلی است، کاهش یابد.

اوپک اعلام کرد: سطح ذخیره‌سازی نفت در کشورهای توسعه یافته در ماه نوامبر سال 2017 میلادی با بیش از 16 میلیون بشکه کاهش به 2 میلیارد و 933 میلیون بشکه رسیده که همچنان 133 میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنجساله است.

بر اساس آمارهای به دست آمده از منابع ثانویه، مجموع تولید نفت اوپک در ماه دسامبر سال 2017 میلادی 42 هزار بشکه افزایش داشته و به 32 میلیون و 420 هزار بشکه در روز رسیده است.

افزایش تولید دو کشور نیجریه و لیبی که به دلیل بحران‌های داخلی از توافق جهانی کاهش تولید نفت معاف هستند، مهم‌ترین عامل رشد تولید اوپک بوده است.

ونزوئلا که اکنون درگیر بحران شدید اقتصادی است، در گزارش خود به اوپک اعلام کرد: تولید روزانه‌اش در ماه دسامبر سال 2017 میلادی با 216 هزار بشکه کاهش، به یک میلیون و 621 هزار بشکه رسیده که پایین‌ترین رقم در چند دهه اخیر به شمار می‌آید.

امارات نیز که در سال گذشته میلادی در زمینه پایبندی به توافق اوپک عملکرد مطلوبی نداشت، تولید روزانه خود را 38 هزار بشکه کاهش داد و برای نخستین بار، کمتر از سهمیه‌اش تولید کرد.

اوپک برآورد تقاضای جهانی نفت برای تولید اعضای خود را با 60 هزار بشکه کاهش، به 33 میلیون و 90 هزار بشکه در روز رساند.

اگر اوپک تولید خود را در سطح ماه دسامبر سال 2017 میلادی نگه دارد و عوامل دیگر نیز تغییری نداشته باشند، بازار نفت ممکن است در سال 2019 میلادی با 670 هزار بشکه در روز کاهش عرضه رو‌به‌رو شود.

کد خبر 280926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =