استقبال خریداران از اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام در بورس انرژی

مدیرعامل بورس انرژی ایران از عرضه موفقیت‌آمیز 5 هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی عرضه شده ازسوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت در این بورس خبر داد.

به گزارش شانا، سیدعلی حسینی، این عرضه را نخستین تامین مالی دولت از طریق بورس انرژی ایران دانست و گفت: در این عرضه و در مجموع 1711087 قرارداد با قیمت ثابت 2922118 ریال در چند ثانیه با تقاضای بالای متقاضیان رو‌به‌رو و معامله شد و این موضوع از جذابیت بسیار بالای این اوراق برای سرمایه‌گذاران حکایت دارد.

وی افزود: بازارگردان این اوراق شرکت تامین سرمایه تمدن است و همه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کد معاملاتی بورس انرژی هستند در دوره معاملات ثانویه از طریق کارگزاری‎های دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی، می‌توانند این اوراق را خرید و فروش کنند. 

مدیرعامل بورس انرژی ایران تصریح کرد: اوراق یادشده به ترتیب منضم به اختیار فروش و خرید 17 و 17.1 درصدی است و بازار گردان نیز با نرخ سود روزشمار سالانه 16.5 درصد برای نقدشوندگی اوراق در دوره معاملاتی اقدام می‎کند.

حسینی با بیان این‌که بورس انرژی ایران ظرفیت قابل توجهی در تامین مالی دولت، صنعت نفت و برق دارد، گفت: امیدواریم با انجام مراحل مقدماتی، شاهد عرضه اوراق سلف‌ موازی استاندارد برای گاز مایع پتروشیمی بندر امام و بنزین ستاره خلیج فارس تا پایان امسال در بورس انرژی باشیم.

به گزارش شانا، هیئت وزیران در جلسه ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۶ به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه‌های نفت و امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به وزارت نفت اجازه داد از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اوراق سلف به میزان چهل هزار میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۴۰) ریال به پشتوانه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی منتشر و منابع حاصل را صرف ایفای تعهدات هدفمندسازی یارانه‎ها کند.

کد خبر 281050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =