پیش‌بینی دولت در بودجه 96 برای فروش نفت 50 دلاری صحیح بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این‌که درآمد نفتی کشور حدود ٥٠ میلیارد دلار است، گفت: پیش‌بینی دولت در بودجه 96 برای فروش نفت به ازای هر بشکه 50 دلار درست بود.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدباقر نوبخت، امروز (سه‌شنبه، 21 فروردین‌ماه) در نشست با اصحاب رسانه به عوامل بی ثباتی بازار ارز در مدت اخیر اشاره کرد و گفت: بازار ارز همانند همه بازارها از دو سوی عرضه و تقاضا تشکیل می‌شود که عرضه ما از دو محل است، نخست درآمد نفتی که حدود 50 میلیارد دلار است و بخش دیگر صادرات غیرنفتی که حدود 47 میلیارد دلار است و در مجموع به بیش از 90 میلیارد دلار می‌رسد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: درست است که بازار ارز مهم و روی بسیاری از بخش‌ها اثرگذار است، اما این بازار تمام شاخص‌های اقتصادی نیست و اکنون بر اساس اعلام صندوق بین‌المللی پول وضع مناسبی در اقتصاد برقرار است، پس بازار ارز را با دیگر بازارها و وضع اقتصادی یکی نکنیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که تورم در این دولت کاهش یافت، تصریح کرد: پیش‌بینی دولت برای فروش هر بشکه نفت 50 دلار در سال 96 کاملا درست بود، در 11 ماه سال 96 میانگین قیمت هر بشکه نفت حدود 53 دلار بود، هم اکنون نفت را بالای 60 دلار برای هر بشکه می‌فروشیم، قیمت هر بشکه میعانات گازی نیز 55 دلار است.

نوبخت به موضوع تک نرخی شدن ارز نیز اشاره و عنوان کرد: با تصمیم دولت از امروز، سیاست یکسان سازی نرخ ارز در اقتصاد ایران به مرحله اجرا در می‌آید، دلار که تا نرخ ٦١٥٠ پیش رفته بود با سقوط حدود ٢٠٠٠ تومانی در نرخ ٤٢٠٠ تک‌نرخی شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سیاست دولت این است که ارزهای ناشی از صادرات باید در شبکه ارزی ثبت شود، ضمن این‌که واردات نیز باید از طریق ثبت سفارش باشد، قصد داریم همه واردات و صادرات ارزی را کنترل کنیم.

وی افزود: با تصمیم‌های اتخاذ شده این امید وجود دارد که بازار به تعادل برسد.

کد خبر 282121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =