پیشگیری از تخلفات مالی در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، پیشگیری از تخلفات را از مهم‌ترین اقدام‌های این شرکت در 6 ماه اخیر عنوان کرد و گفت: این اقدام از طریق مکانیزه کردن سامانه‌های مالی انجام شده است.

محمدرضا موسوی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار شانا افزود: 28 کار اساسی در مدت 6 ماه انجام شد که مهم‌ترین آن پیشگیری از تخلفات بود.

وی با بیان این‌که از یکم اردیبهشت ماه امسال دخالت نیروی انسانی در نرخ سامانه مالی همه بخش‌ها حذف می‌شود، ادامه داد: به عنوان مثال اگر در سامانه تجارت آسان بنا به اعلام شیلات یک شناور در آب‌های بین‌المللی ماهیگیری کند، نرخ سوخت آن به طور خودکار در سامانه مشخص می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر این‌که با این روش تخلفات ناشی از توزیع خرده‌فروشی‌ها 100 درصد حذف خواهد شد، افزود: این روش به‌طور آزمایشی از ابتدای بهمن پارسال در سه استان انجام و البته به صورت موازی در دیگر مناطق هم آغاز شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به آماده‌سازی یک سامانه جامع مالی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: بخش میانی این سامانه هم‌اکنون آماده شده است و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی توضیح داد: هر کجا که سند، چک یا ... صادر شود، به مرکز این سامانه گزارش و صحت و سقم آن بررسی‌ می‌شود.

موسوی‌خواه با بیان این‌که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی یکی از پرسابقه‌ترین شرکت‌ها در استفاده از سامانه‌های مکانیزه است، ادامه داد: در هیچ کجای صنعت نفت استفاده  این تعداد سامانه جامع وجود ندارد.

به گفته وی، در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم اکنون از 26 سامانه جامع استفاده می‌شود. 

وی درباره سامانه‌های اطلاع‌رسانی همانند 09627 گفت: قرار است از این سامانه در رتبه‌بندی جایگاه‌های عرضه سوخت بهره ببریم.

موسوی‌خواه گفت: اگر شخصی به نحوه ارائه خدمات جایگاهی معترض بود و آن اعتراض به‌حق باشد، درجه آن جایگاه عرضه سوخت تقلیل می‌یابد.

وی توضیح داد: به طور کلی سامانه رتبه‌بندی جایگاه‌ها مکانیزه خواهد بود و دخالت انسانی در آن حذف می‌شود.

حذف بیش از 250 مرکز صدور چک

وی از حذف 250 مرکز صدور چک در کشور خبر داد و گفت: با این اقدام 250 مرکز با 250 دسته چک و 250 حسابی که در آن پول بود حذف و همه حساب‌ها متمرکز شد.

موسوی‌خواه افزود: همچنین مقرر شده که چک به صورت دستی نقد نشود و به حساب افراد واریز شود تا قابل ردیابی باشد.

وی درباره پرداخت کرایه حمل‌ها بر اساس بارنامه نیز گفت: پرداخت کرایه حمل تاکنون به‌صورت کاغذی و با نشان دادن بارنامه انجام می‌شد که قرار است این روش نیز به صورت سیستمی پرداخت شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: این سامانه نیز از اردیبهشت ماه امسال اجرایی خواهد شد و بارنامه تنها متعلق به خود رانندگان است و برای دریافت کرایه حمل نیازی به آن نیست.

کد خبر 282127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =