نفتی‎ها از نودوهفت می‎گویند...

شرکت ملی نفت ایران در سال 97 چه اولویت‎هایی دارد؟ آیا می‎توان پیش‎بینی کرد که در پایان سال، چه دستاوردهایی برای این شرکت رقم می‎خورد؟ امسال چه موضوع‌هایی با تاکید بیشتری دنبال خواهد شد؟ اگر از مدیران ارشد این شرکت سوال شود «مهم‌ترین برنامه‎ای که در سال 97 با جدیت پیگیری می‎کنند چیست، یا انتظار دارند شاهد به بار نشستن کدام فعالیت‎ها در زیرمجموعه‎های‌شان باشند»، چه پاسخی خواهند داد؟

پرسش و پاسخ کوتاه نوروزی شانا با مدیران ارشد شرکت ملی نفت را در این باره بخوانید.

 نفت و دغدغه تامین سرمایه

در حاشیه امضای آخرین قرارداد نفتی سال 96، از علی کاردر پرسیدم: «فکر می‎کنید بهترین رویدادی که می‎تواند در سال 97 برای شرکت ملی نفت ایران رخ دهد، چه خواهد بود؟» و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ، رفع تنگناهای مالی را مهم‌ترین دغدغه این شرکت برشمرد و بهترین رویداد را امضای چند قرارداد نفتی در سال 97 و پیشبرد اهداف توسعه‎ای در قالب الگوی جدید قراردادی به منظور رفع بخشی از مشکلات بالادست صنعت نفت در زمینه تامین سرمایه عنوان کرد. 

کاردر بر ضرورت تامین منابع مالی به منظور پرداختن به الزام‌های دیگری از جمله بازسازی و نوسازی تاسیسات قدیمی هم تاکید دارد و می‎گوید: «این صنعت با بیش از 100 سال قدمت، در بسیاری از بخش‎ها با فرسودگی و استهلاک تاسیسات روبه‌روست که این معضل می‎تواند آسیب‎های جبران‎ناپذیری به همراه داشته باشد. امیدواریم بتوانیم پیرو ابلاغیه وزیر نفت، امسال به این بخش نیز به طور جدی‎تر ورود کنیم.» 

توانمندسازی هرچه بیشتر شرکت‎های ایرانی فعال در صنعت نفت، موضوع دیگری بود که مدیرعامل شرکت ملی نفت به آن اشاره می‎کند. به گفته کاردر، اثرگذاری مطلوب و بلندمدت بر شاخص‎های اقتصادی کشور به‌ویژه افزایش تولید ناخالص داخلی (GDP)، تنها از طریق افزایش تولید نفت و گاز محقق نمی‎شود، بلکه در کنار آن، باید عمق‎بخشی به توانمندی‎ها و ظرفیت‎های داخلی را نیز مدنظر قرار داد؛ الزامی که همچنان در سال جدید در شرکت ملی نفت ایران مورد توجه قرار می‎گیرد. 

علی کاردر ،مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران

کاردر از تنگناهای مالی می‎گوید؛ از تنگناهای مالی در صنعتی که خوب یا بد، همچنان نقش پررنگی در تامین درآمدهای کشور ایفا می‎کند. نفت تشنه سرمایه است و پرواضح است هر نقصانی که به هر شکل، فرآیندهای کاری شرکت ملی نفت را با چالش روبه‌رو کند، می‎تواند تبعات نامطلوبی به دنبال داشته باشد. شرکت ملی نفت ایران که روزگاری نفت 140 دلاری می‎فروخت، حالا در روزهایی که حتی اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هم به دلیل شرایط حاکم بر بازار بر حفظ قیمت در حدود 60 دلار تاکید دارند، این شرکت همچنان با سهم 14.5 درصدی از فروش نفت روزگار می‎گذراند؛ در حالی‎که بدهی عظیم به نظام بانکی کشور نیز بر دوشش سنگینی می‎کند. اگر قراردادهای بیع‎متقابل دستخوش تغییر شد، از این رو بوده است که روند اجرای طرح‎ها و پروژه‌های نفتی که سرمایه‎های هنگفتی می‎طلبند متوقف نشود.

خوشبختانه به رغم حصول برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و گسترش ارتباطات بین‎المللی صنعت نفت در سال‎های اخیر، از توجه و بهره‎گیری از ظرفیت‎های داخلی هم غفلت نشد و اتفاقا در این مسیر کارهای بزرگی کلید خورد؛ چه در حوزه ایجاد و توانمندسازی شرکت‎های اکتشاف و تولید ایرانی، چه در حوزه تامین کالاها و تجهیزات از داخل کشور و چه در حوزه بهره‎مندی از ظرفیت‎های علمی و دانشگاهی داخلی. این‎ تلاش‎ها همه و همه، به پشتوانه محکم و آسیب‎ناپذیری برای صنعت نفت بدل شده، اما واقعیت این است که در حوزه تامین منابع، امکانات و منابع مالی داخلی پاسخگوی پروژه‎های کلان نفتی نیست و همانطور که کاردر می‎گوید، چالش مالی شرکت ملی نفت دغدغه‎ای است که باید برای رفع آن، تمهیدات اساسی‎تری اندیشید. 

 افزایش تولید با تکیه بر نیروی انسانی

شرکت ملی نفت ایران با ظرفیت تولید حدود 4 میلیون بشکه نفت و بیش از 800 میلیون متر مکعب گاز در روز، نقش بی‎بدیلی در حوزه انرژی ایران و منطقه ایفا می‎کند و بی‎تردید، حفظ و افزایش این مقدار تولید، چه بر اساس الزام‌ها حضور در بازارهای بین‎المللی و چه بر اساس سیاست‎های کلان کشور، ضروری و اجتناب‎ناپذیر است. اطمینان دارم این الزام، گزینه‎ای خواهد بود که معاون امور تولید شرکت ملی نفت در پاسخ به سوالم درباره اولویت‎ اصلی سال 97 به آن اشاره می‎کند. همین‌طور هم هست؛ محسن پاک‎نژاد در تبیین اولویت‎های سال جدید، از افزایش تولید نام می‎برد و البته این توضیح را اضافه می‎کند: «سرمایه انسانی، رکن اساسی تولید است؛ پس اگر بر تولید تاکید داریم، باید برای ارتقای عوامل انگیزشی همکاران به ویژه در بخش‎های عملیاتی هم تلاش کنیم. امیدوارم امسال شاهد به نتیجه رسیدن تلاش‎هایی باشیم که در این زمینه انجام شده است.» 

محسن پاکنژاد،معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت در امور تولید 4

وی کاهش ضریب تکرار و کاهش ضریب شدت حوادث در بخش‎های عملیاتی با هدف حفظ سلامت همکاران و مصون ماندن تاسیسات را از دیگر اولویت‎های شرکت ملی نفت در سال جدید عنوان می‎کند. 

صنعت نفت که پارسال، سه حادثه تلخ غرق شدن نفتکش سانچی، فوران چاه 147 میدان رگ سفید و آتش‎سوزی پالایشگاه تهران را پشت سر گذاشت و هنوز یک ماه از سال جدید نگذشته، بار دیگر در غم از دست دادن 2 نفر از کارکنان شرکت ملی حفاری عزادار شده است، بیش از هر چیز دغدغه سلامت و رفاه کارکنانش را در سر می‎پروراند؛ کارکنانی متخصص، سختکوش، دلسوز و غیور.

رضا خلیلی، معاون امور عملیات غیرصنعتی شرکت ملی نفت ایران هم «بهبود وضع معیشتی کارکنان قراردادی مدت موقت»، «جذب نیروی انسانی متخصص برای جبران نیروهایی که در سال‎های اخیر بازنشسته شده‌‎اند» و «اجرای کامل ماده 10 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت» را سه اولویت اصلی شرکت ملی نفت در سال 97 عنوان می‎کند و می‎گوید: همانگونه که وزیر محترم نفت اعلام کرده‌اند، ان‌شاءالله از اردیبهشت ماه امسال شاهد تغییرات مثبتی در نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان قراردادی خواهیم بود. 

رضا خلیلی،معاون مدیر عامل در امور عملیات غیر صنعتی امید به رونق کسب و کار در نفت؛ از EPC تا IPC

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، امضای چند قرارداد توسعه‎ای را در سال جدید تا حدودی راهگشا خوانده است. غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی، پیش از این، سال 97 را سال پرکار صنعت نفت معرفی کرده بود و رضا دهقان، مدیر هماهنگی قراردادهای بالادستی نفت و گاز این شرکت هم می‎گوید: «فارغ از آن‌که آینده مراودات سیاسی ایران چگونه رقم بخورد، هم‌اکنون مذاکرات قراردادی در نفت پیشرفت خوبی دارد و انتظار داریم امسال چند قرارداد نفتی امضا شود.»

شرکت ملی نفت ایران در سال 96، شاهد امضای سه قرارداد بالادستی با هدف توسعه فاز 11 میدان پارس جنوبی، میدان‎های آبان و پایدار غرب و میدان‎های سپهر و جفیر بود و امیدوار است امسال بتواند قراردادهای بیشتری در این زمینه امضا کند. بدیهی است تعیین تکلیف میدان‌های توسعه‎نیافته و افزایش برداشت از میدان‎های در حال تولید به‌ویژه با اولویت میدان‌های مشترک، در رأس هدفگذاری‎های این شرکت قرار دارد. منوچهری در پاسخ به سوالم درباره اولویت‎های سال 97، ضمن آن که ابراز امیدواری می‎کند صنعت نفت در سال جدید شاهد «رونق کار با محوریت داخلی»، «گردش سرمایه» و «پیشبرد سریع‌تر توسعه میدان‌ها» باشد، به امضای قراردادهای بالادستی در قالب الگوی جدید قراردادی نفت و اجرای بسته‎های نگهداشت و افزایش تولید که قرار است در قالب EPC اجرایی شوند، اشاره می‌کند و از آنها به عنوان رئوس اولویت‎دار امسال شرکت ملی نفت در حوزه توسعه و مهندسی نام می‎برد. 

منوچهری

تاکید منوچهری بر «رونق کار با محوریت داخلی» از آنجا نشأت می‎گیرد که قرار است بسته‎های نگهداشت و تولید تماما به همت شرکت‎های ایرانی اجرا شود و در قراردادهای بالادستی هم شرکت‎های اکتشاف و تولید ایرانی، یا به عنوان راهبر یا شریک توسعه نقش‎آفرینی کنند. 

شرکت ملی نفت ایران با بهره‌گیری مناسب از فرصت پسابرجام و توسعه روابط بین‎المللی، توانست بدون هیچ هزینه‎ای و با تکیه بر تفاهم‌نامه‎های امضا شده، به نتایج مطالعاتی شرکت‎های داخلی و خارجی روی برخی میدان‎های نفت و گاز کشور دست یابد و بر غنای اطلاعاتی این شرکت بیفزاید. همچنین سه قرارداد توسعه‎ای در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی امضا شده و در صورتی که شرایط سیاسی پیچیده‎تر نشود، می‎توان به امضای قراردادهای بیشتری در سال جاری امیدوار بود. در کنار قراردادهای بالادستی، بسته طرح‎های نگهداشت و افزایش تولید هم روی میز است و مناقصات آن کلید خورده که می‎تواند بازار کار خوبی برای پیمانکاران ایرانی ایجاد کند. 

کریم زبیدی، مدیر برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران هم ابراز امیدواری می‎کند در سال 97، چند قرارداد بالادستی به‌ویژه با محوریت میدان‌های بزرگی مانند منصوری، آزادگان، چشمه خوش و ... امضا شود.

زبیدی 

محمد مصطفوی، مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران نیز معتقد است امضای قراردادهای بالادستی نفت و تعیین تکلیف توسعه میدان‌ها در قالب الگوی جدید قراردادی، می‎تواند رویداد مبارکی برای شرکت ملی نفت در سال 97 و سرآغازی برای اجرای فرآیند توسعه گسترده‎ای در سطح این شرکت باشد.

مصطفوی

سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران هم از قراردادهای جدید، البته در حوزه اکتشاف می‎گوید. 

وی عنوان می‎کند: امضای قراردادهای جدید نفتی در زمینه بلوک‌‏های اکتشافی از ابتدا مدنظر بود که به این منظور، مصوبه‎‎ واگذاری مسئولیت برگزاری مناقصات 14 بلوک اکتشافی به مدیریت اکتشاف را از هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت کرده‎ایم و به این منظور کارگروهی تشکیل داده‎ایم. این مناقصه‌ها امسال از سوی مدیریت اکتشاف کلید می‎خورد.

هندی اولویت‎های شرکت‎های تولیدی و توسعه‎ای

رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران بر این باور است که نفت در برهه کنونی، بیش از هر چیز به رفع چالش‎های مالی نیاز دارد. وی ابراز امیدواری می‎کند که صنعت نفت امسال شاهد گرفتن تصمیم‌هایی به منظور افزایش انگیزه کاری نیروی انسانی به ویژه در مناطق عملیاتی باشد.

رامین حاتمی مدیرعامل نفت مرکی

از سوی دیگر، حمید بورد، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران به بسته طرح‎های نگهداشت و افزایش تولید در شرکت ملی نفت اشاره می‎کند و امیدوار است با اجرای این بسته‎های کاری، مقدمات افزایش 100 هزار بشکه‎ای به تولید روزانه این شرکت فراهم شود.

بورد

بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب، یکی از مهم‌ترین اقدام‌های این شرکت را در سال ۹۷ اجرای برنامه برون‌سپاری تعمیرات و نگهداری تأسیسات جدید فرآورشی به بخش خصوصی و شرکت‌های واجد شرایط عنوان می‎‏کند و می‎گوید: «از آنجا که در این طرح همه امور تعمیر، نگهداری، خدمات پشتیبانی و ایمنی در واحدهای فرآورشی به بخش خصوصی واگذار می‌شود، بدون شک در ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار در مناطق پیرامونی تأسیسات تاثیری بسزا خواهد داشت.»

بیژن عالی پور عالیپور

سیدپیروز موسوی، مدیرعامل شرکت پایانه‎های نفتی نیز از بازرسی و تخلیه خطوط لوله دریایی منتهی به اس‎پی‎ام که نفت از سال 62 تاکنون در آن باقیمانده است، به عنوان فعالیتی نام می‎برد که امسال اجرایی خواهد شد و در این باره می‎گوید: «این عملیات پیچیده، ریسک بالا و حساسیت‎هایی زیاد دارد و بر اساس مذاکراتی که با شرکتی دولتی در این زمینه داشته‎ایم، امیدواریم سرانجام امسال این اقدام را اجرایی کنیم.»

پیروز موسوی، مدیر عامل شرکت پایانه های نفتی ایران

سپهر سپهری که سال گذشته در رگ سفید در کنار کارکنان جهادگر این شرکت و ملی مناطق نفتخیز جنوب در مقابله با فوران چاه 147 میدان رگ سفید این میدان روزهای سختی را پشت سر گذاشت و در روزهای ابتدایی امسال هم از خبر درگذشت 2 نفر از کارکنانش در یک سانحه رانندگی در موقعیت میدان بی‎بی‎حکیمه داغدار شد، نخستین آرزویش برای شرکت ملی حفاری ایران و مجموعه صنعت نفت در سال 97، سپری شدن سالی بدون حادثه است. مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران همچنین بسیار امیدوار است که این شرکت بتواند با بازاریابی مناسب، در طرح‌ها و پروژه‎های حفاری در خارج از کشور نیز حضور فعالی داشته باشد. سپهری نخستین مقصد را عراق پیش‎بینی می‎کند.

سپهر سپهری ، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران

در بخش توسعه‎ایِ شرکت ملی نفت ایران هم که از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با تمرکز بر غرب کارون و پارس جنوبی، فعالیت‎های خوبی صورت گرفته است، کار با قوت ادامه دارد. محمد مشکین‎‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس می‎گوید: «در سال 97، فاز 13 و فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی، همچنین همه سکوهای فاز 14 به طور کامل وارد مدار شده و همه خطوط لوله انتقال پارس جنوبی به جز فاز 11 تکمیل می‌شود.»

نشست خبری محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس  5

سید نورالدین شهنازی‎زاده، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز تکمیل طرح‌ها و قراردادهای توسعه‌ای  میدان‌های مشترک غرب کارون و میدان آذر را اولویت اصلی شرکت متن عنوان می‎کند و از پیشبرد مراحل اجرایی طرح انتقال و صادرات نفت خام گوره به جاسک، همچنین اجرای بخش‌های تکمیلی تلمبه‌خانه‌های غرب کارون و امیدیه و خطوط لوله انتقال نفت مربوط به آن به‌منظور افزایش ظرفیت صادرات نفت خام فوق سنگین غرب کارون از پایانه‌های خارک و بهرگان به عنوان اولویت‎های بعدی نام می‎برد.

نورالدین شهنازی زاده،مدیر عامل شرکت متن

ادامه روند افزایش ظرفیت تولید نفت در آزادگان جنوبی و تعیین تکلیف قرارداد توسعه این میدان، امضای قراردادهای توسعه میدان‎های آذر و یاران و آغاز فعالیت‎های اجرایی فاز دوم توسعه میدان یادآوران از جمله رویدادهایی است که انتظار می‎رود امسال شاهد آن باشیم.

 محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت نفت خزر هم که نوروز امسال روزهای پرکاری را در آذربایجان گذراند، با اشاره به امضای سند همکاری بین دو کشور می‎گوید: «پیشبرد اهداف این سند همکاری با هدف تحقق تدریجی برداشت مشترک از ذخایر هیدروکربوری خزر در راس برنامه‎ها و اولویت‎های نفت خزر قرار دارد.» نفت خزر که در سال‎های اخیر خیلی خبرساز نبوده، این روزها امیدوار است به واسطه روند مثبت مذاکرات بین رؤسای جمهوری و وزیران نفت و انرژی ایران و آذربایجان، ایام پرکارتری را در سال 97 شاهد باشد.

محسن دلاویز، مدیر عامل شرکت نفت خزر

 دلاویز ادامه می‎دهد: وزارت نفت آنچه در توان دارد، انجام داده و می‎دهد، اما  باید تکلیف کشور در زمینه  جذب سرمایه‎های خارجی و همکاری با شرکت‌‎های بین‎المللی بیش از پیش روشن شود.

 نفت، ساختار و حمایت از فکر و کالای ایرانی

اگرچه وزارت نفت با اقدام‎هایی از جمله اجرای طرح بومی‌سازی 10 گروه کالاهای نفتی پرمصرف و ایجاد سازوکار صدور گواهینامه کیفیت به کالاهای استاندارد، گام‏های خوبی در مسیر حمایت از ساخت داخل برداشته است، اما بدون تردید بخش‎های مرتبط با کالاها و تجهیزات صنعت نفت باید در سالی که سال «حمایت از کالای ایرانی» نام گرفته است، حضور فعال‎تری در این عرصه داشته باشند. رامین قلمبر، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران تاکید می‎کند: «در سال جدید، تلاش خواهد شد فرآیند بومی‎سازی توربین‎های پرمصرف صنعت نفت از طریق انجام مناقصه خرید با شرط انتقال فناوری آغاز و روند اجرای قراردادهای امضا شده پیشین در قالب پروژه‌های 10 گروه کالاهای نفتی پیگیری و نهایی شود.»

قلمبر

ابراهیم طالقانی، سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران هم به نامگذاری سال جدید اشاره می‎کند و می‌گوید: «اگر در سال پیش رو، نتیجه فکر و نوآوری و تحقیق و پژوهش ایرانی نیز در نزد تصمیم‎گیران اجرایی کشور به منزله کالای فکری ایرانی محسوب شود و قوانین و مقررات به گونه‎ای اصلاح شوند که زمینه ایجاد و استفاده از دستاوردهای پژوهشی بیش از پیش فراهم شود، کار بزرگی انجام شده است.»

ابراهیم طالقانی، سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت

پاسخ سوالم درباره اولویت‎ها و برنامه‎های اصلی در سال 97 در بخش مسئولیت اجتماعی را در گفت‎وگو با مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت خیز دنبال می‎کنم. محسن امیریان در پاسخ،  از برنامه‎ریزی برای انجام فعالیت‎های اجرایی بیش از 300 پروژه مهم عمرانی و عام‎المنفعه با اعتباری بیش از 500 میلیارد تومان در سال 97 خبر می‎دهد؛ پروژه‎هایی که در قالب پروژه‎های 2هزار و 500 میلیارد تومانی برنامه‌های پنج‌ساله اجرایی خواهند شد. وی همچنین از تحویل بخش عمده زمین‎های پروژه خط لوله گوره به جاسک به شرکت متن در سال 97 خبر می‎دهد و آغاز ساخت ساختمان جدید وزارت نفت را از دیگر برنامه‎های امسال عنوان می‎کند.

محسن امیریان-مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیر وزارت نفت

فرزین مینو، مدیر مهندسی ساختار شرکت ملی نفت ایران هم به سوالم این گونه پاسخ می‎دهد: «صنعت نفت ایران با این تشکیلات و ساختار و نظام حکمرانی فعلی، به باز طراحی ساختار وزارت نفت و شرکت‎های تابع و بازطراحی نظام‎های کلیدی مانند نظام طبقه‎بندی مشاغل، جبران خدمات و مدیریت عملکرد نیاز دارد.»

مینو

به گفته این مدیر جوان، طرح بازآرایی ساختار شرکت ملی نفت با همکاری یکی از بهترین مشاوران بین‌المللی اجرا و نتایج حاصل شده است که پاسخگوی همه نیازهای مطرح در این زمینه خواهد بود؛ آنچه ضروری است، عزم اجرای نتایج به منظور رفع مشکلات گریبانگیر ساختار این شرکت است که امیدوارم در سال 97 محقق شود. 

شرکت ملی نفت را دریابیم

آنچه گفته شد، اهداف، اولویت‎ها و برنامه‎‌هایی است که شاید در جریان کار و متناسب با شرایط، بسیاری از آن‎ها اجرایی شود؛ برخی تغییر کند و حتی برخی از دستور کار خارج شود. تلاش و جدیت کارکنان سختکوش صنعت نفت اگر با حمیت و درایت مدیران ارشد و شرایط عاری از تنش‎های سیاسی در داخل و خارج از کشور همراه شود، می‎توان انتظار داشت امسال شرکت ملی نفت ایران شاهد امضای چند قرارداد بالادستی باشد؛ گام‎های مقدماتی را در مسیر اجرای طرح‎های نگهداشت و افزایش تولید و طرح‎های بازسازی و نوسازی تاسیسات بردارد و در بخش بین‎الملل به تلاش‎های خود در مسیر دریافت پول نفت با ارز مرغوب و افزایش حضور در بازارهای جهانی به ویژه بازارهای رو به رشد آسیا ادامه دهد. باید این واقعیت را پذیرفت که شرکت ملی نفت با چالش‎های بسیاری دست و پنجه نرم می‎کند. همواره از فکر تاسیسات فرسوده‎اش دل‎نگران است و از کمبود سرمایه در رنج. میدان‌های زیادی را در صف توسعه دارد و میدان‌های توسعه یافته بسیاری را در صف ازدیاد برداشت. ساختارش نیازمند بازبینی و اصلاح است و کارکنان سختکوش آن نیازمند انگیزه‎ای دوچندان. به واسطه ماهیت فعالیت‎هایش از امواج متلاطم سیاسی دنیا تاثیر می‎پذیرد و شوربختانه اغلب از کارشکنی‎های داخلی هم بی‎بهره نمی‎ماند. نفت برای بقا به تامین سرمایه نیاز دارد و برای جذب سرمایه، به تداوم ارتباطات بین‎المللی. این‎همه به معنای نادیده گرفتن ظرفیت‎های داخلی یا مقابله با روند سیاسی فعلی حاکم بر جهان نیست، بلکه حاکی از آن است که برای حفظ مصالح اقتصادی کشور، ممانعت از رکود شرکت‎های داخلی فعال در صنعت نفت و تحقق اهداف در حوزه تولید و توسعه، باید فرصت‎ها و چالش‎های ملی نفت را با نگاه واقع‎بینانه‎تری مدنظر قرار داد و پذیرفت که این شرکت برای پیش بردن طرح‎ها و پروژه‎های متعدد و اساسی تعریف شده که تامین سرمایه پیش‎شرط اصلی آن است، راه دراز و نه چندان همواری پیش رو دارد. نفت همچنان رکن اصلی چرخه اقتصادی کشور است و سرمایه، همچنان از ارکان اصلی پیشبرد اهداف نفت.  

 

 هانیه موحد

شرکت ملی نفت ایران 

کد خبر 282156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =