توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100درصدی اعضا حفظ شد

وزیر نفت پس از پایان نشست اوپک در جمع خبرنگاران گفت: تصمیم امروز اوپک همان حرفی بود که روز اول بر آن تاکید داشتم؛ یعنی حفظ توافق قبلی اوپک.

به گزارش خبرنگار شانا از وین، بیژن زنگنه امروز (جمعه اول تیر ماه) پس از برگزاری نشست 174 اوپک، با بیان این مطلب افزود: همانطور که قبلا تأکید کرده بودم، توافق اوپک که در نوامبر 2016 حاصل شده بود، حفظ شد و معتبر است؛ تنها تصمیم گرفتیم تعهد بیش از 100 درصدی از بازار حذف شود و میزان پایبندی اعضا به توافق به 100 درصد کاهش یابد.

 صحبت‌های زنگنه ناظر بر آن است که هم‌اکنون به جای یک میلیون و 800 هزار بشکه توافق شده در نشست نوامبر 2016 اوپک، اعضا بالغ بر 2 میلیون و 800 هزار بشکه نفت کمتری به بازار عرضه می‌کنند و پایبندی را به بیش از 150 درصد رسانده‌اند.

 زنگنه افزود: برخی اعضا که کمتر از سهمیه تولید کرده‌اند، می‌توانند تولید بیشتری داشته باشند؛ باید دید این تصمیم در عمل چگونه اجرا خواهد شد.

 وی از اعلام اعداد خودداری کرد و گفت: رقم نمی‌گویم، چون فکر می‌کنم تنها تعداد کمی از اعضای اوپک می‌توانند بیشتر تولید کنند، اما درباره پایبندی 100 درصدی توافق کردیم.

 وزیر نفت اتخاذ این تصمیم را حاصل توافق و حسن نیت اعضا دانست و گفت: فکر می‌کنم این تصمیم اوپک قابل قبول و معقول است؛ این توافق از جولای اجرایی خواهد شد.

 زنگنه اظهار کرد: همانطور که پیش‌بینی می‌کردم برخی اعضا نمی‌خواستند حرفی علیه آمریکا یا درباره سیاست‌زدایی از بازار نفت بزنند. من این را می‌دانستم و یادآور شدم که این اتفاق ممکن است برای هر یک از اعضا بیفتد. می‌دانستم همه از این حرف استقبال نمی‌کنند، اما خواستم ثبت شود.

 

کد خبر 283383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =