بیانیه اخیر اوپک همان مصوبه اکتبر سال ۲۰۱۶ است

وزیر نفت گفت: آنچه در نشست عادی 174 اوپک تصمیم گرفته شد همان مصوبه اکتبر سال ۲۰۱۶ این سازمان است.

به گزارش شانا به نقل از خانه ملت، بیژن زنگنه با اشاره به نشست اخیر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: آنچه در نشست 174 اوپک تصمیم گرفته شد و در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان وجود دارد این است که قطعنامه‌ اوپک در اکتبر 2016 مبنی بر سهمیه‌بندی بین اعضا و کاهش سقف تولید حدود یک میلیون و 200 بشکه در روز بار دیگر مصوب شود.

وی با بیان این‌که در ماه مه تولید نفت حدود 780 هزار بشکه نسبت به میزان سقف تولید کمتر بوده است، افزود: اگر به بیانیه صدو هفتاد و چهارمین نشست اوپک توجه شود و برخلاف این که برخی عنوان می‌کنند حدود 800 هزار بشکه به تولید اوپک افزوده می‌شود، هیچ آمار و ارقامی در این بیانیه نیامده است.

وزیر نفت ادامه داد: برخی کشورها می‌خواهند علائم مثبتی به بازار یا آمریکا بدهند که این موضوع به مصوبه اوپک ربطی ندارد و آنچه ملاک عمل بوده قطعنامه‌ای است که 14 عضو اوپک امضا کردند.

زنگنه با بیان این‌که پیشنهاد ایران در نشست اخیر اوپک تصویب شد، تصریح کرد: پیشنهاد ایران این بود تا نفتی که در بازار کمتر تولید شده اصلاح شود و میزان پایبندی به 100 درصد برسد و سپس در نشست‌های بعدی اگر نیازی به افزایش تولید بود این اقدام انجام شود.

وزیر نفت با تاکید بر این‌که مصوبه اخیر اوپک بسیار شفاف و روشن است، افزود: ایران پیگیر اجرای این مصوبه خواهد بود و اگر کشوری برداشت دیگری از این مصوبه داشته باشد به‌طور رسمی به اوپک اعلام می‌شود.

وی با بیان این‌که روسیه در این نشست عنوان کرد نمی‌تواند به کاهش تولید ادامه دهد و باید تولید خود را افزایش دهد، ادامه داد: توجیه روسیه برای افزایش تولید این بود که تحت فشار شرکت‌های داخلی است، زیرا قیمت فرآورده‌ها در این کشور افزایش یافته و مردم از شرایط ناراضی هستند.

کد خبر 283455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =