۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
  • کد خبر: 283519
نامه وزیر نفت به رئیس کنفرانس اوپک

وزیر نفت در نامه‌ای به سهیل محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات و رئیس دوره‌ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تاکید کرد که هرگونه افزایش در تولید توسط هر عضوی از اوپک فراتر از تعهدات مندرج در بیانیه کنفرانس‌های ۱۷۱ و ۱۷۴ ناقض این توافق است.

به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نفت در این نامه با اشاره به تصمیم کنفرانس صدو هفتاد و چهارم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر لزوم پایبندی و تلاش کشورهای عضو اوپک برای رساندن میزان پایبندی به سقف تولید به 100درصد، اعلام کرد که درباره واگذاری سهمیه تولید یک کشور عضو به اعضای دیگر تصمیمی اتخاذ نشده است و تاکید کرد که هرگونه افزایش در تولید توسط هر عضوی از اوپک فراتر از تعهدات مندرج در بیانیه کنفرانس‌های ۱۷۱ و ۱۷۴ اوپک ناقض توافق مورد بحث است.

زنگنه در این نامه خواستار پایبندی کشورهای عضو نسبت به تعهدات خود و تصمیمات متخذه توسط اوپک در کنفرانس‌های ۱۷۱ و ۱۷4 و خودداری از انجام هرگونه اقدام یکجانبه شد، چراکه موجب وارد آمدن آسیب به وحدت و استقلال سازمان اوپک می‌شود.

در ادامه این نامه آمده است: ایران در جلسه کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک - غیر اوپک اعلام نمود که هرگونه افزایش یکجانبه تولید توسط کشورهای عضو بیش از میزان تعهدات آنها مندرج در صورتجلسه تصمیمات اوپک، آمریکا را تهییج می‌کند تا علیه ایران اقدام نماید.  

وزیر نفت ضمن اظهار تاسف از رفتارهای یکجانبه برخی کشورهای عضو که باعث تضعیف بنیان و اساس سازمان اوپک می‌شود، تصریح کرد: «تصمیمات اوپک به گونه‌ای نیست که بر پایه آن بتوان اقدام برخی از کشورهای عضو اوپک را در دنباله‌روی از خواست آمریکا برای افزایش تولید که با انگیزه‌های سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شده و به صورت عمومی نیز اعلان شده، توجیه نماید. از آنجایی که ما همگی در خصوص سیاست‌زدایی از تلاش‌های اوپک اتفاق نظر داریم، نبایستی به دیگران اجازه بدهیم که با اقدامات سیاسی، وحدت و استقلال اوپک را خدشه‌دار نمایند.»

زنگنه در پایان این نامه آورده است: «در حالی که ما ممکن است مواضعی مشابه نظرات اعلام شده توسط هر یک از شرکای غیراوپک خود مثلاً روسیه داشته باشیم، اما من از حضرتعالی می‌خواهم که به‌عنوان رئیس دوره‌ای اوپک در این برهه تاریخی از اصول بلندمدت، وحدت و منافع اوپک صیانت نمایید.»

کد خبر 283519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =