وزارت نفت مصمم به عرضه نفت خام در بورس انرژی است

وزارت نفت در واکنش به انتشار گفت‌وگویی در خبرگزاری «مهر» با عنوان «کارشکنی مافیای وزارت نفت در تشکیل بورس نفت» تاکید کرد: وزارت نفت مصمم به عرضه نفت خام در بورس انرژی است.

به گزارش شانا، در متن جوابیه اداره کل روابط عمومی وزارت نفت برای تنویر افکار عمومی آمده است:

در پی اظهارات جناب آقای پور ابراهیمی، نماینده محترم مردم شریف کرمان در مجلس شورای اسلامی و طرح ادعای «کارشکنی وزارت نفت در راه‌اندازی بورس نفت»، ضمن رد این ادعا، به اطلاع ایشان و عموم مردم می‌رساند که وزارت نفت مصمم به عرضه نفت‌خام در بورس انرژی است و در راستای تحقق بند ۱۳ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مبنی بر ایجاد تنوع در روش‌های فروش نفت و مشارکت بخش خصوصی و همچنین اجرای بند (ح) ماده ۴ قانون پنج‌ساله برنامه ششم توسعه کشور، شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد تا پایان مهرماه سال جاری اقدام به عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران کند که حسب هماهنگی به عمل آمده جزئیات عرضه این محموله به‌زودی از طریق سایت شرکت بورس انرژی منتشر خواهد شد.

در این راستا، با توجه به فراهم شدن زمینه‌های قانونی و نهایی‌سازی چارچوب و اصول کلیدی موضوع توسط مراجع ذی‌صلاح، شرکت ملی نفت ایران با همکاری بورس انرژی ایران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سازوکار اجرایی و جزئیات شرایط عرضه را طراحی و جمع‌بندی کرده است. ایجاد فضایی شفاف و سالم برای استفاده از پتانسیل‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت خام از مزایای اصلی این طرح خواهد بود. بر این اساس، فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) به صورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد. خریدار باید بخش ارزی را ظرف مدت زمان مشخص شده بعد از بارگیری، به ترتیب مورد تأیید شرکت ملی نفت که در اطلاعیه عرضه اعلام خواهد شد، واریز و تسویه کند. متقاضیان خرید، برای شرکت در معامله، باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به میزان پیش پرداخت قبل از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز کنند که در صورت انجام معامله بخشی از ۲۰ درصد ریالی محسوب خواهد شد.

خریداران براساس قیمت پایه اعلامی شرکت ملی نفت ایران که بر اساس قیمت‌های معاملاتی امور بین‌الملل این شرکت خواهد بود، بر سر قیمت نفت خام رقابت می‌کنند که انتظار می‌رود ایجاد چنین فضای رقابتی منجر به کشف قیمت مناسب و شفاف شود. بدیهی است شرکت ملی نفت ایران به منظور جلوگیری از هرگونه شائبه سوءاستفاده، مقررات ابلاغی در این خصوص را تمام و کمال اجرا می‌کند و نهادهای ذی‌صلاح نیز بر رعایت آن نظارت عالیه خواهند داشت.

کد خبر 285160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =