ایران از مشارکت در توافق کاهش تولید نفت معاف شد

ایران موفق شد از مشارکت در توافق اعضای اوپک و غیراوپک بر سر کاهش تولید نفت به منظور کاستن از مازاد عرضه در بازار و کمک به بهبود قیمت‌نفت معاف شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به وین، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) توافق کردند تولید خود را برای یک دوره 6ماهه (از ابتدای سال جدید میلادی) 800 هزار بشکه در روز کاهش دهند؛ همچنین گویا کشورهای غیراوپکی نیز برای کاهش 400 هزار بشکه‎ای تولید نفت به توافق رسیده‎اند.

بر اساس این گزارش، ایران، ونزوئلا و لیبی از مشارکت در این توافق معاف شده‎اند.

بیژن زنگنه،‌ وزیر نفت در بدو ورود به وین و پیش از آن بارها تاکید کرده بود که ایران به دلیل رویارویی با تحریم‌ها به‌هیچ عنوان زیر بار توافق کاهش تولید نمی‎رود. این در حالی است که پیش از آغاز نشست، خالد الفالح، وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان بر لزوم مشارکت همه اعضای اوپک برای دستیابی به توافق کاهش تولید تاکید کرده بود.

یکصدوهفتادوپنجمین نشست اوپک دیروز (پنجشنبه، 15 آذرماه) برگزار شد و پس از حدود 6 ساعت، بدون نتیجه پایان یافت. این نشست امروز (جمعه، 16 آذرماه) ادامه پیدا کرد و از صبح امروز، نشست‎های دوجانبه وزرای کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نیز در حاشیه اجلاس برگزار شده است.

پنجمین نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نیز از دقایقی پیش در محل دبیرخانه اوپک با حضور ۱۴ کشور عضو و ۱۰ کشور غیرعضو این سازمان آغاز شده و در حال برگزاری است.

کد خبر 286082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =