۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
  • کد خبر: 286162
وزارت نفت به اظهارات محمدعلی خطیبی پاسخ داد

وزارت نفت در واکنش به اظهارات سید محمدعلی خطیبی درباره دستاوردهای نشست 175 اوپک، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار شانا، اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در واکنش به مطلبی با عنوان «گفت‎وگو با سید محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک/دستاوردهای ایران از اوپک 175» که در تاریخ 18 آذر ماه امسال در روزنامه ایران منتشر شد، توضیحاتی ارائه داد که متن کامل آن در ادامه آمده است:

«روزنامه ایران که در تاریخ 18 آذرماه، گفت‎وگو با آقای سیدمحمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک را در گزارشی با عنوان "دستاوردهای ایران از اوپک 175" منتشر کرد، تلاش کرده است تا دستاوردهای هیئت مذاکره‎کننده ایران در اجلاس اخیر اوپک را با کم‎لطفی تمام زیرسئوال ببرد؛ این اظهارات بیش از آنکه نگاه یک کارشناس باشد سخنانی صرفا در تداوم رویه معمول (پنج سال اخیر) آقای خطیبی در نفی و نقد دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در یک سازمان بین‌المللی بزرگ است.

تلاش برای یافتن ایرادی در محتوا یا شکل عملکرد هیئت ایرانی در همه جای اظهارات ایشان هویداست؛ به طور مثال وقتی (در پایان اظهاراتشان) در یافتن ایرادهای بیشتر از عملکرد هیئت نمایندگی ایرانی در اوپک 175 درمی‌مانند، ناگهان موضع خود را از یک "کارشناس بازار نفت" به مدافع "عدالت اجتماعی" تغییر داده و درباره همراه هیئت اعزامی به اجلاس اخیر سخن می‌گویند.

اما درباره سخنان ایشان در نقد دستاوردهای ایران در اجلاس 175؛ نخست اینکه گفته‎اند چرا میزان کاهش تولید اوپک در بیانیه مطبوعاتی درج نشده است. آنگونه که مسلم است ایشان حتی تجربه سال‎های حضور خود در اجلاس‎های اوپک را نیز از یاد برده‎اند، چرا که بیانیه مطبوعاتی سازمان اوپک بر اساس یک سنت رایج صرفا متنی ساده و معمولا حاوی تاکید بر رویکردهای کلان سازمان در ایجاد ثبات در بازار است و عرف این نبوده است که در بیانیه‎های مطبوعاتی ذکری از جزئیات تصمیم‌های سازمان بشود.

ایشان همچنین ایراد گرفته‌اند که چرا میزان دقیق کاهش سهمیه هریک از اعضا در بیانیه نیامده و صرفا به بیان کاهش کلی 800 هزار بشکه‌ای سازمان اشاره شده است؟ بازهم ایشان را به مرور نمونه‌های مشابه ارجاع می‎دهیم و یادآور می‎شویم که معمولاً این گونه جزئیات در بیانیه‌های سازمانی نمی‌آید اما بر مبنای عرف سازمان، کشورها هر کدام خودشان در برابر رسانه‎ها نسبت به بیان سهمشان از توافق مختارند.

در همین زمینه باید خاطرنشان کرد: در حالی که کشور ایران با رایزنی و ثبات‎قدم هیئت مذاکره‎کننده در جلساتی بسیار سخت و نفسگیر توانست از اعمال یک ظلم مضاعف (پذیرش کاهش تولید حتی به صورت نمادین) به صنعت نفت در شرایط تحریم ممانعت کند، ادعای آقای خطیبی مبنی بر اینکه چون کسی پیوست‌های بیانیه را ندیده پس باید در اصل آن شک کرد، خواننده را به تعجب وا می‎دارد که آقای خطیبی از موضع یک کارشناس ایرانی سخن می‎گوید یا از موضع هوادار هیئت‎های نمایندگی برخی کشورهای منطقه؟!  بی‎تردید اگر ایران از شمول این کاهش تولید مستثنی نشده بود، باید قبل از آقای خطیبی، فریاد نمایندگان کشورهای اوپک به آسمان می‎رفت و ایران را به‎خاطر این ادعا که از کاهش تولید مستثنی شده متهم می‎کردند، آیا آقای خطیبی به عنوان "کارشناس بازار نفت" رسانه‌ها را دنبال نمی‎کنند؟

آنچه که مسلم است، توافق اوپک به عنوان اسناد محرمانه نشست‌های رسمی یا غیررسمی، محرمانه محسوب می‎شود.

آقای خطیبی همچنین در یک تعبیر جالب، عدم اعلام جزئیات کاهش تولید اعضا در بیانیه عمومی را احتمالا ناشی از شیطنت آمریکایی‎ها با برخی اعضای اوپک دانسته‎اند. باید به ایشان یادآور شویم که مهمترین شیطنت آمریکایی‎ها همراه با برخی اعضای اوپک سال‎ها قبل و زمانی ثبت شد که "برخی هیئت‎های نمایندگی" در اوپک پیشنهاد حذف سقف تولید اوپک را که در امریکا تدوین و در کشورهای منطقه سناریوسازی شد، بی‌توجه به وضعیت کشورمان امضا کردند و با این کار باعث کاستن از اقتدار ایران در اوپک و بازار جهانی نفت شدند. در اجلاس اخیر اما هیئت ایرانی با عدم پذیرش حضور در چارچوب هرنوع کاهش تولیدی، امکان توفیق آمریکایی‎ها و همراهانشان در اوپک را برای ضربه زدن به ایران سد کرد. اما به نظر می‎رسد اکنون افکار عمومی ایرانیان بعد از اجلاس اخیر آمادگی بیشتری دارد تا درباره آن امضای پرحاشیه آقای خطیبی بر سند توافق اجلاس 159 که طی آن سقف تولید اعضای اوپک حذف شد، توضیحات قانع کننده‌ای بشنوند.

و ما توفیقی الا بالله علیه توکلت و الیه انیب»


کد خبر 286162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =