یکصد طرح گازرسانی روستایی اردبیل در دهه فجر افتتاح می‌شود

مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل از تکمیل گازرسانی شهری و تداوم گازرسانی روستایی در این استان خبر داد و گفت: 100 روستای دیگر در دهه فجر امسال از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند.

فیروز خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا درباره آمار گازرسانی استان اردبیل در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تا پیش از انقلاب اسلامی حتی یک شهر یا روستا در استان اردبیل گازرسانی نشده بود، اما از سال 68، عملیات گازرسانی در این استان آغاز شد، به گونه‌ای که اکنون صددرصد شهرها و بیش از 90 درصد روستاها از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

وی تعداد شهرهای استان اردبیل را 29 شهر اعلام کرد و گفت: همه شهرها قابلیت گازرسانی داشتند، همچنین یک هزار و 695 روستا داریم که از این تعداد حدود یک هزار و 400 روستا قابلیت گازرسانی دارند و اکنون یک هزار و 132 روستا گازرسانی شده‌اند. گازرسانی به 251 روستا نیز در دست اقدام است که با تکمیل این طرح‌ها، ضریب نفوذ گاز به 98 درصد می‌رسد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل درباره گازرسانی نیروگاهی و صنعتی توضیح داد: تنها نیروگاه استان اردبیل از گاز طبیعی استفاده می‌کند، همچنین یک هزار و 360 واحد صنعتی عمده و جزء به شبکه گاز وصل شده‌اند..

وی افزود: دولت تاکید بسیار زیادی بر گازرسانی صنعتی دارد تا اشتغال‌زایی و رفع بیکاری را به همراه داشته باشد، بنابراین ما و همه شرکت‌های گاز استانی تلاش ویژه‌ای برای توسعه گازرسانی صنعتی داریم. استفاده از مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر استفاده صنایع از تسهیلات 240 میلیون تومانی نیز تاثیری بسزا در توسعه گازرسانی صنعتی داشته است، بنابراین غیر از صنایع گازرسانی شده اکنون طرح گازرسانی به یکصد صنعت جدید نیز در دست اقدام است.

خدایی، طول خطوط انتقال گاز استان اردبیل را 731 کیلومتر و طول خطوط تغذیه و توزیع این استان را 9 هزار و 350 کیلومتر عنوان کرد که با اجرای طرح‌های گازرسانی روستایی، این مقدار به بیش از 11 هزار کیلومتر افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل درباره آمادگی این شرکت برای گذراندن فصل زمستان اظهار کرد: عملیات تعمیرات اساسی تابستان هر سال به منظور رفع ضعف‌ها و عیب‌های شبکه انجام می‌شود. امسال هم اقدام‌های لازم برای رفع عیوب و ضعف‌های شبکه انجام شد تا زمستان امسال با مشکلی در روند گازرسانی روبه‌رو نشویم.

وی با بیان این‌که در چهار سال گذشته هیچ قطعی یا افت فشاری در شبکه گاز استان اردبیل رخ نداده است، تصریح کرد: به واحدهای صنعتی سراسر استان اردبیل اعلام شده است در صورت افزایش میزان مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری برای تبدیل خوراک خود از گاز به سوخت مایع آماده باشند.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل، با توجه به عمر شبکه تغذیه و توزیع استان، اجرای عملیات تعویض و نوسازی خطوط لازم نیست، اما طرح‌های تقویت خطوط و مقاوم‌سازی به صورت مداوم اجرا می‌شوند، زیرا موضوع نگهداری شبکه گازرسانی در هر استان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

خدایی از برنامه‌ریزی برای افتتاح طرح‌های گازرسانی به 100 روستا و تعداد زیادی از صنایع در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: در آستانه چهلمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، گام‌های نهایی برای تکمیل گازرسانی شهری و روستایی استان اردبیل برداشته می‌شود تا در آینده نزدیک اردبیل را به عنوان استان سبز معرفی کنیم.

وی با بیان این‌که اردبیل روزهایی را با دمای منفی 4 درجه سپری می‌کند، میزان مصرف گاز این استان را در 9 ماه امسال 2 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در سه ماه پایانی سال حدود 500 میلیون مترمکعب گاز در استان اردبیل مصرف شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل با اشاره به این‌که اکنون 465 هزار مشترک از گاز طبیعی استفاده می‌کنند از آنان خواست در فصل زمستان با کنترل مداوم وسایل گازسوز و دودکش‌ها از سلامت آنها اطمینان یابند و به رعایت نکات ایمنی و مصرف بهینه گاز توجه ویژه‌ای داشته باشند.

کد خبر 286684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =