تعداد جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی کشور به مرز 2500 باب رسید

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از راه‌اندازی 40 جایگاه عرضه سی‌ان‌جی در ایام گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و افزایش تعداد جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی کشور به 2 هزار و 489 باب خبر داد.

حمید قاسمی‌ده‌چشمه در گفت‌و‌گو با خبرنگار شانا اعلام کرد: هم‌اکنون 128 جایگاه در کشور در حال ساخت است که از این تعداد 11 جایگاه به استان تهران اختصاص دارد. با راه‌اندازی 40 جایگاه از این تعداد به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد جایگاه‌ها در کشور به 2 هزار و 489 باب خواهد رسید.

وی افزود: در صورت راه‌اندازی 128 جایگاه در حال ساخت در کشور، تعداد جایگاه‌های توزیع‌کننده گاز طبیعی از مرز 2 هزار و 500 جایگاه عبور می‌کند.

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: با راه‌اندازی 40 جایگاه یادشده، 60 هزار مترمکعب در روز به ظرفیت سوخت‌رسانی صنعت سی‌ان‌جی افزوده خواهد شد.

راه‌اندازی 86 جایگاه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

قاسمی‌ده‌چشمه با اشاره به اینکه تا سال 96 جایگاه‌ها بیشتر با هزینه دولتی و با پروژه‌هایی که در دست سه شرکت بهینه‌سازی، گازخودرو و سپس مدیریت طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش قرار داشت، راه‌اندازی می‌شد، گفت: در سال 97 تمرکز و تصمیم دولت و دیدگاه مهندس زنگنه، وزیر نفت بر استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای توسعه این صنعت قرار گرفت و خوشبختانه اقبال این بخش نیز خوب بود، به نحوی که در سال 97 با سرمایه‌گذاری 100 درصدی بخش خصوصی، 86 جایگاه عرضه سی‌ان‌جی در کشور راه‌اندازی شده است.

خدمات مدرن سوخت‌گیری با جایگاه‌های کوچک مقیاس سی‌ان‌جی

وی همچنین از راه‌اندازی جایگاه‌های کوچک مقیاس عرضه سی‌ان‌جی در کشور خبر داد و گفت: با توجه به معضل گرانی زمین در شهرهای بزرگ، راه‌اندازی 24 جایگاه کوچک مقیاس سی‌ان‌جی در شهر تهران با مشارکت شهرداری تا اردیبهشت ماه سال 98 در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره مشخصات جایگاه‌های کوچک مقیاس گفت: سیستم این جایگاه‌ها ساده‌سازی شده و در محل‌های پرترددی مانند ایستگاه‌های تاکسیرانی، میادین میوه و تره‌بار و ایستگاه‌های حمل‌و‌نقل عمومی ایجاد خواهند شد که امیدواریم با نهایی شدن بحث زمین، گازرسانی و بحث‌های زیست‌محیطی تا اردیبهشت سال آینده هر 24 جایگاه وارد مدار شود.

قاسمی با اشاره به توسعه این طرح در دیگر کلانشهرها پس از شهر تهران گفت: این طرح که هدف از آن ارائه خدمات مدرن سوخت‌گیری به شهروندان و حل مانع زمین پیش روی توسعه این صنعت بود، با مشارکت شهرداری و یک پنجم مشارکت وزارت نفت و بقیه مشارکت بخش خصوصی اجرایی خواهد شد که به‌منظور اجرای آن پنج قرارداد با شهرداری امضا شده است.

وی تفاوت‌ جایگاه‌های کوچک با جایگاه‌های بزرگ مقیاس را در هوشمند‌سازی آنها، کاهش تعداد مخازن و دیسپنسرها، ساده‌سازی نحوه ورود و خروج خودروها به جایگاه‌‌ با قرارگیری تجهیزات در ارتفاع و کاهش هزینه‌ها با یکی بودن کمپرسور و دیسپنسر عنوان کرد و گفت: این جایگاه‌ها حدود 600 تا یک هزار و 500 مترمکعب در ساعت ظرفیت دارند و تعداد مخازن و امکانات جانبی و رفاهی آنها در مقایسه با جایگاه‌های بزرگ کمتر است.

دهه‌فجر 4 جایگاه کوچک مقیاس سی‌ان‌جی راه‌اندازی می‌شود

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین از راه‌اندازی چهار جایگاه کوچک مقیاس همزمان با ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کشور خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری در یک جایگاه کوچک با 600 هزار مترمکعب ظرفیت، حدود یک میلیارد و 600 میلیون تومان بدون انعشاب است که این میزان در جایگاه کوچک مقیاس با 1500 مترمکعب ظرفیت به 3 میلیارد و 700 میلیون تومان ‌می‌رسد.

قاسمی افزود: در سال 96، 2 هزار و 413 جایگاه‌ سی‌ان‌جی در کشور راه‌اندازی شد که از این تعداد حدود یک هزار و 100 جایگاه به صورت مشترک بنزین و سی‌ان‌جی توزیع می‌کنند.

به گزارش شانا، صنعت سی‌ان‌جی در ایران در سال 79 پایه‌ریزی شد و در سال‌های بعد توسعه یافت. هم اکنون بیش از 2 هزار و 400 جایگاه سی‌ان‌جی در کشور فعال و سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت خودروها 13 درصد است که این رقم باید تا پایان سال 99 به 22 درصد افزایش یابد.

افزایش روزافزون تعداد خودروها و رشد شتابان مصرف سوخت در کشور، نیازمند مدیریت صحیح مصرف سوخت و حمل‌ونقل در کشور است که افزایش سهم گاز طبیعی در سبد سوخت خودروها و تنوع‌بخشی به سبد سوخت در این میان نقشی موثر و راهگشا ایفا خواهد کرد.

کد خبر 286873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =