عربستان به نفت ۸۰ تا ۸۵ دلاری نیاز دارد

یک مقام صندوق بین المللی پول روز دوشنبه گفت: عربستان برای رسیدن به تعادل بودجه سال جاری خود باید قیمت نفت را به ۸۰ تا ۸۵ دلار برای هر بشکه برساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جهاد ازعور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین المللی پول، گفت: عربستان سعودی برای رسیدن به تعادل بودجه به نفت ۸۰ و ۸۵ دلاری نیاز خواهد داشت.

قیمت نفت عربستان سعودی اکنون ۶۱ دلار و ۷۹ سنت برای هر بشکه و قیمت نفت برنت دریای شمال نیز ۶۱ دلار و ۸۸ سنت به ازای هر بشکه و قیمت سبد نفتی اوپک نیز ۶۱ دلار و ۵۷ سنت برای هر بشکه است.

وی افزود: با توجه به اینکه بودجه سال ۲۰۱۹ عربستان به شکل کنونی و بدون تغییر باقی خواهد ماند، این کشور برای رسیدن به تعادل در بودجه به نفت ۸۰ تا ۸۵ دلار نیاز خواهد داشت.

قیمت نفت نقش مهمی در برقراری تعادل میان درآمدها و هزینه های بودجه عربستان دارد و این موضوع به عوامل مختلفی از جمله سطح تولید نفت، حجم درآمدهای نفتی عربستان که به بودجه این کشور تبدیل می شود و نیز به درآمدهای غیر نفتی بستگی دارد.

عربستان سعودی قصد دارد تا ۳۱ میلیارد دلار برای مقابله با کسری بودجه 34 میلیارد و 930 میلیون دلاری خود وام بگیرد.  

قیمت نفت عربستان سعودی اکنون 61 و 79 سنت برای هر بشکه و قیمت نفت برنت دریای شمال نیز 61 دلار و 88 سنت و قیمت سبد نفتی اوپک نیز 61 دلار و 57 سنت برای هر بشکه است.

یکصد وهفتاد و پنجمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک ۱۵ آذر (۶ دسامبر ۲۰۱۸) با حضور ۱۴ عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار شد.  

در این نشست در توافق با اعضای غیر اوپک مقرر شد اعضای این سازمان ٨٠٠ هزار بشکه و کشورهای غیر عضو ٤٠٠ هزار بشکه (در مجموع یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه) میزان عرضه نفت خود به بازار را کاهش دهند.  
 

کد خبر 287455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =