آمریکا، روسیه، ایران و چین 4 عرضه کننده بزرگ گاز در ۲۰۴۰

دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: تقاضا برای گاز تا سال ۲۰۴۰، ۵۰ درصد افزایش می‌یابد و طبق برآوردها، ایران و چین در کنار آمریکا و روسیه بزرگ‌ترین عرضه کنندگان گاز در آن سال خواهند بود.

به گزارش خبرنگار شانا، محمد حسین عادلی امروز (شنبه، چهارم اسفندماه) در نشست تخصصی «چشم‌انداز صنعت نفت و گاز ایران؛ سناریوهای پیش رو» در سومین کنگره و نمایشگاه اکتشاف و تولید و ششمین کنگره و نمایشگاه صنعت حفاری اظهار کرد: در چشم‌انداز سال ۲۰۴۰، جمعیت جهان ۱.۷ میلیارد نفر افزایش می‌یابد که از این میزان ۱.۶ جمعیت شهری است. زمانی که جمعیت شهری بالا می‌رود، تقاضا برای انرژی افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه تقاضای گاز جهان در سال ۲۰۴۰ حدود ۵۰ درصد ( یک هزار و 718 میلیارد مترمکعب) افزایش می‌یابد و به 5 هزار و 427 میلیارد مترمکعب می‌رسد، تصریح کرد: سوخت‌های فسیلی طبق آمارها در ۳۰ الی ۴۰ سال آینده همچنان سوخت مسلط و نخست جهان است و بر اساس آمارها در سال ۲۰۴۰، ۷۶ درصد سوخت مورد استفاده جهان، فسیلی است‌.

دبیرکل پیشین مجمع کشورهای صادرکننده گاز یادآور شد: در سال ۲۰۱۷، ۸۱ درصد انرژی مورد نیاز جهان از انرژی‌های فسیلی تامین شده است و این میزان در ۲۳ سال آینده در بدترین حالت به ۵۶ درصد می‌رسد.

عادلی با بیان اینکه بر اساس برآوردها، چین و ایران در کنار روسیه و آمریکا چهار عرضه‌کننده نخست گاز در جهان در سال ۲۰۴۰ خواهند بود، گفت: آمریکا و روسیه هم اکنون در صدر هستند.

وی با تاکید بر اینکه موقعیت گاز در سبد انرژی در آینده ممتاز خواهد بود، اظهار کرد: هم اکنون ۲۲ درصد انرژی جهانی از گاز تامین می‌شود که این میزان در سال ۲۰۴۰ به ۲۶ درصد می‌رسد، این در حالی است که تقاضا برای نفت از ۳۲ درصد به ۲۹ درصد کاهش خواهد یافت.

دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادرکننده گاز با بیان اینکه آینده صادرات گاز مربوط به تجارت ال‌ان‌جی است و روسیه به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز با خط لوله به سرعت به این سمت حرکت کرده است، افزود: هم اکنون سهم ال‌ان‌جی در تجارت جهانی ۳۳ درصد است که این‌ میزان در سال ۲۰۴۰ به ۴۵ درصد می‌رسد و ال‌ان‌جی توانسته همه محدودیت‌های سیاسی را دور بزند.

وی، از افزایش تقاضا برای گاز، روند صعودی قیمت گاز، افزایش سهم ال‌ان‌جی، تمایل بالا برای تجارت گاز و... به عنوان چشم‌انداز بازار گاز نام برد و گفت: رویکرد ایران در بخش گاز باید به این سمت باشد.

سومین کنگره و نمایشگاه اکتشاف و تولید و ششمین کنگره و نمایشگاه صنعت حفاری با حضور بالغ بر یک هزار و 200 نفر از ذی‌نفعان کلیدی در بخش‌های دولتی و خصوصی به همت دانش‌آموختگان صنعت نفت و نشریات تخصصی صنعت نفت صبح امروز آغاز به‌کار کرد.

رویداد امسال مشتمل بر ۳۰ نشست تخصصی، پنج کارگاه آموزشی و بیش از ۱۰۰ ارائه و سخنرانی پیرامون تشریح و تبیین ابعاد و الزامات پروژه‌های حفظ و نگهداشت تولید از منظر فنی، تامین مالی، حقوقی، قراردادی، بیمه و مدیریت ریسک و  همچنین بررسی راهبردهای کسب‌وکار در شرکت‌های اکتشاف و تولید، پیمانکاران عمومی، شرکت‌های عملیات حفاری و خدمات فنی در شرایط تحریم است‌.

سومین کنگره و نمایشگاه اکتشاف و تولید و ششمین کنگره و نمایشگاه صنعت حفاری فردا (پنجم اسفندماه) به‌کار خود پایان می‌دهد.

کد خبر 287685

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =