صنعت نفت نقشی کلیدی در اقتصاد کشور دارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: صنعت نفت در اقتصاد کشور دارای نقش کلیدی است و می‌تواند به رونق کسب و کار و همچنین خروج از رکود اقتصادی بینجامد، به شرط آنکه به توانمندی‌ها و فناوری‌های روزآمد دنیا مجهز شود.

سکینه الماسی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، صنعت نفت را قدیمی‌ترین صنعت کشور دانست و گفت: صنعت نفت، به معنای وسیع کلمه پایه‌گذار توسعه صنعتی کشور است، زیرا این صنعت از ابتدای فعالیت خود، نقشی اساسی و کلیدی در اقتصاد ایران داشته و البته این نقش کماکان تداوم دارد.

وی افزود: صنعت نفت نقش محوری و نخست را در اقتصاد کشور دارد و می‌تواند سبب رونق کسب‌وکار و همچنین خروج از رکود اقتصادی شود، به شرط آنکه به توانمندی‌ها و فناوری روزآمد دنیا مجهز شود. در شرایط کنونی کشورهایی را مشاهده می‌کنیم که از ذخایر انرژی از جمله نفت بی‌بهره‌اند و از نفت ما استفاده می‌کنند، اما به‌دلیل برخورداری از فناوری‌های صنعتی حتی از بسیاری از کشورهای دارای ذخایر عظیم نفت و گاز هم پیشرفته‌تر هستند، بنابراین صنعت نفت می‌تواند با توسعه فناوری و فعال کردن زنجیره ارزش افزوده، رونق بسیار زیادی در بازار کسب‌وکار و بخش خصوصی ایجاد کند و حتی می‌تواند پیشران توسعه فناوری در دیگر حوزه‌ها باشد.

الماسی به موفقیت‌های وزارت نفت در عرصه‌های مختلف اشاره و تصریح کرد: بسیار خوشبین هستیم که صنعت نفت با توجه به نقش، جایگاه و اهمیتی که در اقتصاد، علم و فناوری کشور دارد بتواند فصل تازه‌ای از سیاستگذاری و برنامه‌ریزی خود را آغاز کند. البته نشانه‌های ایجاد این فصل جدید دیده می‌شود، به‌طور طبیعی مدیران وزارت نفت از جمله مدیران باتجربه و قوی به‌ویژه در صنعت نفت و گاز هستند و با تجربه‌ای که از وزیر نفت سراغ دارم می‌توانم عنوان کنم که عزمی جدی برای توسعه فناوری صنعت نفت ایجاد شده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: باوجود تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت ایران، پروژه‌های متعددی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به بهره‌برداری رسید که این موضوع نشان می‌دهدتوسعه نفت توقف‌ناپذیر است.

کد خبر 287963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =