۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
  • کد خبر: 288603
برنامه چین برای دور زدن تحریم‌های ضد ایرانی

چین نشان داد برای دور زدن تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا برنامه‌هایی دارد.

به گزارش روزنامه واشینگتن اگزماینر، چین دیروز (سه‌شنبه، سوم اردیبهشت‌ماه) نشانه‌هایی از برنامه خود برای نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران نشان داد و لغو معافیت از این تحریم‌ها را به عنوان تهدیدی ضد همکاری طبیعی انرژی با ایران قلمداد کرد.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت: همکاری طبیعی انرژی طبق حقوق بین‌الملل میان ایران و دیگر اعضای جامعه بین‌المللی، از جمله چین، مشروع و قانونی است؛ بنابراین باید به آن احترام گذاشته و از آن حفاظت شود.

وی افزود: چین به‌طور اکید با تحریم‌های یکجانبه و تعدی آمریکا از صلاحیت سرزمینی خود مخالف است؛ ما به آمریکا توصیه می‌کنیم به منافع و دغدغه‌های چین احترام بگذارد و از انجام اقدام‌های نادرست که به منافع ما آسیب می‌زند، پرهیز کند؛ ما به حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی شرکت‌های چینی ادامه می‌دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین با اشاره به ادعای آمریکا درباره توانایی عربستان و امارات برای جایگزینی نفت ایران، اعلام کرد که این تلاش‌ها کافی نخواهند بود و گفت: کاری که آمریکا کرد بی‌گمان بی‌ثباتی‌های بیشتری را در خاورمیانه و بازار جهانی انرژی ایجاد خواهد کرد؛ ما به آمریکا توصیه می‌کنیم به روشی مسئولانه رفتار کند و نقشی سازنده داشته باشد.

کد خبر 288603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =