عملیات اجرایی پروژه حفاری ۱۰ حلقه چاه جدید در میدان آزادگان جنوبی آغاز شد

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران از آغاز عملیات اجرایی پروژه حفاری ۱۰ حلقه چاه جدید در میدان نفتی آزادگان جنوبی زودتر از برنامه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران حمیدرضا خوش‌آیند در حاشیه بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران گفت: هم‌اکنون دستگاه حفاری ۹۲ فتح در حال انتقال به این موقعیت عملیاتی است.

وی با اشاره به اختصاص دو دستگاه دیگر برای حفاری چاه‌های تعریف شده در این پروژه توضیح داد در این موقعیت هم‌اکنون پروژه حفاری ۳+۲۰ حلقه چاه با تکمیل آخرین حلقه در مراحل پایان کار قرار دارد.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: پروژه حفاری در میدان نفتی آزادگان جنوبی به‌صورت کلید در دست اجرا و مراحل طراحی، مدیریت، تامین کالا و مواد و ارائه خدمات جانبی به‌عهده این شرکت است.

خوش‌آیند اظهار کرد: پروژه‌های اجرا شده در میدان آزادگان جنوبی از جمله پروژه‌های شرکت ملی حفاری به شمار می‌آید که در منطقه عملیاتی غرب کارون تحت مدیریت شرکت مهندسی و توسعه نفت اجرا می‌شود.

وی با اشاره به تکمیل عملیات حفاری هفت حلقه چاه در قالب پروژه در میدان نفتی آذر در فروردین‌ماه امسال، گفت: عمق بالای مخزن هیدروکربوری و نیاز به حفاری در سازندهای مختلف نفتی از ویژگی‌های این میدان است که عملیات حفاری را بسیار پیچیده و طولانی می‌کند.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در ادامه درباره پیشرفت پروژه حفاری فاز ۱۴ پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس افزود: در این فاز حفر ۲۲ چاه در تعهد شرکت ملی حفاری ایران بوده است که هم‌اکنون با پیشرفت ۸۵ درصدی ۱۴ حلقه چاه شامل هفت حلقه روی سکوی A و هفت حلقه روی سکوی C تکمیل نهایی و تحویل کارفرما شده است و در مدار تولید قرار دارد.

خوش‌آیند با بیان اینکه حفاری هشت حلقه چاه باقیمانده نیز پایان یافته است و با نظر کارفرما تکمیل نهایی و در مدار تولید قرار می‌گیرد، اظهار کرد: این پروژه به‌صورت کلید در دست اجرا و تامین دکل، کالا و مواد حفاری، مهندسی، زمین‌شناسی، پشتیبانی و خدمات فنی به‌ عهده شرکت ملی حفاری بوده است.

وی به اجرای پروژه حفاری ۸+۶ حلقه چاه اکتشافی در حوزه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: پروژه حفاری 6 حلقه چاه در میدان جفیر و منصوری غربی با استفاده از دستگاه حفاری ۷۴ و ۸۹ فتح در حال انجام است و پروژه حفاری هشت حلقه چاه دیگر در میدان شادگان و خنج در استان فارس با استفاده از دستگاه حفاری ۳۲ و ۳۳ فتح در دست اجرا قرار دارد.

خوش‌آیند با این توضیح که پروژه‌های حفاری ۱۲ حلقه چاه در حوزه شرکت نفت و گاز اروندان و همچنین حفاری ۱۳ حلقه چاه در جزیره کیش نیز بر اساس برنامه تداوم دارد، اجرای دو پروژه میدان محور شامل پنج حلقه چاه در میدان نفت‌شهر و هفت حلقه چاه در گچساران را یادآور و افزود: این پروژه‌ها نیز به‌صورت کلید در حال اجرا و هم‌اکنون در مراحل تجهیز کارگاه و انجام عملیات روسطحی قرار دارد.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: این شرکت در زمان حاضر با شرکت‌های ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت و گاز اروندان، مهندسی و توسعه نفت، نفت و گاز پار، نفت مناطق مرکزی، فلات قاره، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و شماری از شرکت‌های بخش خصوصی فعال در عرصه صنعت حفاری همکاری دارد.

وی گفت: این همکاری‌ها که دربرگیرنده خدمات حفاری و خدمات یکپارچه و متنوع فنی و مهندسی است در گستره عملیاتی مناطق نفت‌خیز جنوب، میدان‌های نفتی در غرب کارون خاصه میدان نفتی آزادگان جنوبی، میدان‌های نفتی اروندان و جفیر، فاز ۱۴ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی و بخش خشکی میدان گازی کیش و همچنین حفر چاه‌های اکتشافی ارائه می‌شود.

خوش‌آیند در زمینه عملکرد شرکت در زمینه عملیات حفاری در سال جاری، افزود: متخصصان و کارکنان سختکوش این شرکت در ۴۰ روز نخست امسال موفق به حفر هفت حلقه چاه‌های نفت و گاز و ثبت ۱۸ هزار متر حفاری در مناطق نفت‌خیز کشور شدند.

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران یادآور شد: این در حالی است که این شرکت از ابتدای امسال تاکنون اولویت کاری خود را کمک‌رسانی و حضور موثر در کنترل تبعات ناشی از سیلاب در استان خوزستان قرار داده است.

کد خبر 288915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =