منافع ایران در برجام به‌ویژه نفت و امور بانکی باید تامین شود

رئیس جمهوری گفت: به پنج کشور حاضر در برجام اعلام کردیم اگر آنها ظرف ۶۰ روز پای میز مذاکره آمدند و با آنها صحبت کردیم و به نتیجه رسیدیم و به منافع اصلی‌مان به‌ویژه نفت و بانک به‌عنوان دو مورد از منافع مهم دست یافتیم، به نقطه نخست برمی‌گردیم.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی، امروز (چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت‌ماه) در نشست هیئت دولت و در سخنان مهمی گفت: ملت ایران پس از توافق و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بار دیگر پای صندوق آرا آمده و این بار نه با ۱۸ میلیون، بلکه با ۲۴ میلیون رای خود، تداوم راه اعتدال، تدبیر و همکاری سازنده با جهان را اعلام کردند.

وی با بیان اینکه دشمنان ملت ایران از آغاز توافق برجام با آن مخالف بودند، افزود: تندروهای آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه و همه آنهایی که ضد برجام بودند، ضد ایران نیز بوده و هستند. هر شخصی می‌تواند راجع به هر موضوعی نقد داشته باشد و این حق همه مردم است، اما دشمنی با برجام مخصوص صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا بود.

رئیس جمهوری تاکید کرد: برجام به نفع منطقه و جهان و به ضرر دشمنان ایران بود و به همین دلیل آنها همه توان خود را از سال ۱۳۹۳ تا امروز به‌کار گرفتند تا این بنای شکوهمند را ویران کنند و فرو بریزند.

روحانی تصریح کرد: پس از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا که مجموعه انتخابات یک شرایط نامتعارف و غیرمعمول در این کشور بود، این دولت باوجودی که با شعار صلح و اینکه سربازان خود را از منطقه خارج و به نفع ملت آمریکا کار کرده و در مسیر حقوق و قانون حرکت خواهیم کرد، از مردم رای گرفت، اما متاسفانه به تعهدهای خود عمل نکرد.

وی عنوان کرد: در پایان دی‌ماه ۹۶ آمریکایی‌ها اعلام کردند که ما از برجام خارج می‌شویم و در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ نیز از برجام خارج شدند، به امید آنکه تابستانی آنچنانی به قول خودشان برای ایران رقم خواهد خورد و بعد ۱۳ آبانی به‌عنوان نقطه عطف، کریسمسی با حضورشان در تهران و بدون اینکه جشن چهلمین سال انقلابی در این کشور وجود داشته باشد که در تمام این مراحل دچار شکست شدند.

رئیس جمهوری گفت: به دلیل اینکه اتمام حجت کنیم و مردم ما بدانند که در کارها عجله نمی‌کنیم و حساب شده عمل می‌کنیم و به دلیل اینکه می‌دانستیم و می‌دانیم برجام چقدر مهم است و ویرانی برجام چقدر برای منطقه و جهان خسارت‌بار است، به آنها پاسخ مثبت دادیم.

روحانی با بیان اینکه امروز به سران پنج کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام می‌دادیم، صرف‌نظر خواهیم کرد و  این دو اقدام به یک بیان ساده شامل ۲ فروش بوده است، افزود: هر زمان مواد غنی‌شده ما به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید، اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و در قبال آن کیک زرد می‌گرفتیم. از امروز این فروش متوقف می‌شود و فروش دوم، فروش آب سنگین بود که هر وقت آب سنگین ما از ۱۳۰ تن تجاوز می‌کرد، آن مقدار اضافی را به کشوری می‌فروختیم، امروز این فروش را هم متوقف می‌کنیم.

وی تصریح کرد: کل اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف دو اقدام است و به یک معنا دو فروش را انجام نمی‌دهیم و اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین‌مان را از امروز نمی‌فروشیم.

رئیس جمهوری عنوان کرد: البته این اعلام برای ۶۰ روز به طرف مقابل است، یعنی به ۵ کشور اعلام کردیم اگر آنها ظرف شصت روز پای میز مذاکره آمدند و با آنها صحبت کردیم و به نتیجه رسیدیم و به منافع اصلی‌مان مخصوصا نفت و بانک به‌عنوان دو مورد از منافع مهم دست یافتیم، به نقطه نخست و به شرایط ۱۷ اردیبهشت ۹۸ برمی‌گردیم.

روحانی تاکید کرد: اما اگر در پایان ۶۰ روز  به نتیجه نرسیدیم دو اقدام دیگر را آغاز خواهیم کرد و آن دو اقدام این است، توافق در برجام بر این مبنا بوده که غنی‌سازی خود را در سطح ۳.۶۷ نگه داریم و از این اقدام خودداری می‌کنیم، یعنی دیگر سطحی برای ما مطرح نیست.

وی با تاکید بر اینکه ما همچنان مرد صلح و اعتدال هستیم، گفت: ما آغازگر نقض تعهدها نبودیم و آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود، اما هیچگاه تسلیم قلدری نشدیم و نخواهیم شد و در برابر هر متجاوزی پاسخ قاطع خواهیم داد، این فرهنگ ما ایرانیان است، این فرهنگ اسلام و این راه پیامبر و ائمه ما و راه شهیدان ماست.

رئیس جمهوری عنوان کرد: راهی که امروز انتخاب کردیم، راه جنگ نیست، راه دیپلماسی است، به‌عنوان فردی که در این مسئله آشنایی دارم و به‌عنوان نماینده ملت ایران، به ملت ایران عرض می‌کنم، راه امروز، راه درگیری و جنگ با دنیا نیست، باز هم راه دیپلماسی است، دیپلماسی با یک زبان جدید و با منطق جدید.

روحانی با بیان اینکه باز هم با قانون و منطق حرف می‌زنیم، گفت: از روز نخست تاکید کردم و امروز هم تاکید می‌کنم که برجام یک توافق برد - برد بوده و اجازه نمی‌دهیم که آمریکا این توافق برد - برد را به برد - باخت تبدیل کند. دنیا باید بداند که برجام به یک توافق برد - باخت و چیزی که آمریکا می‌خواهد، تبدیل نمی‌شود، اگر هم بر فرض بشود، به یک توافق باخت - باخت تبدیل می‌شود. برجام یا  برد - برد است یا باخت - باخت.

کد خبر 289077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =