ثبت بیش از ۲۱۰ قلم اشیای تاریخی صنعت نفت در موزه سبزوار

موزه نفت سبزوار از نخستین موزه‌های صنعت نفت است که بیش از ۲۱۰ قلم شیء تاریخی در آن نگهداری و برای عموم به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه سبزوار، این موزه به همت کارکنان شرکت پخش فرآورده‌های نفتی این منطقه، در سال‌های میانی دهه ۱۳۸۰ در این شهرستان راه‌اندازی شد.

برپایه این گزارش، مرکزیت سبزوار در زمینه ذخیره‌سازی و پخش فرآورده‌های نفتی در بخش‌های وسیعی از شمال شرق کشور از جمله دلایل شکل‌گیری این موزه بوده است. در موزه نفت سبزوار، بیش از ۲۱۰ قلم شیء شناسایی، ثبت و کدگذاری شده که از جمله آنها می‌توان به لوازم ابزار دقیق، لوازم آزمایشگاهی، آتش‌نشانی، پالایشگاهی، پمپ‌های روغن و بنزین، ولو، موتورهای دیزلی و انواع پیمانه اشاره کرد.

زمین این موزه در سال ۱۳۱۸ تحت عنوان جایگاه پخش بنزین و فرآورده‌های نفتی در شهر سبزوار توسط شرکت نفت انگلیس و ایران خریداری شد.

این موزه عنوان نخستین موزه صنعت نفت در ایران را به خود اختصاص داده و باتوجه به همکاری خوب منطقه با سازمان‌ها و اداره‌های سطح شهرستان به‌ویژه سازمان‌های آموزشی و پژوهشی، این مجموعه در ایام سال و به‌صورت رایگان میزبان دانشجویان، دانش‌آموزان و مردم علاقه‌مند است.

کد خبر 289218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =