ضریب اطمینان صادرات نفت ایران افزایش می‌یابد

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب از پیش‌راه‌اندازی تلمبه‌خانه گوره C در گچساران خبر داد و گفت: با راه‌اندازی کامل این تلمبه‌خانه در آینده‌ای نزدیک و افزایش ظرفیت پمپاژ نفت به مقاصد صادراتی، ضریب اطمینان صادرات نفت کشور افزایش می‌یابد.

سعید کوتی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با اعلام این مطلب افزود: تلمبه‌خانه گوره C که در زمان جنگ تحمیلی دچار آسیب‌های جدی شده بود، به همت متخصصان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و با همکاری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران بازسازی و پیش‌راه‌اندازی شد.

وی گفت: با توجه به فرسودگی تلمبه‌خانه گوره A از یک سو و افزایش ظرفیت تولید نفت در میدان‌های غرب کارون، بازسازی و احیای تلمبه‌خانه گوره C در دستور کار قرار گرفت و با وجود مشکلات مختلف به‌ویژه در تامین قطعات و تجهیزات، این مهم محقق شد.

به گفته کوتی، در تلمبه‌خانه گورهC  باید در مجموع چهار توربین هر یک به ظرفیت پمپاژ ۷۵۰ هزار بشکه نفت وارد مدار شود که تاکنون یک توربین به مدار آمده و راه‌اندازی این تلمبه‌خانه کلید خورده است. همچنین با به مدار آمدن سه توربین دیگر ظرف دو ماه آینده، فرآیند راه‌اندازی تلمبه‌خانه گوره C تکمیل و نهایی می‌شود.

فرصتی مطلوب برای تعمیرات تلمبه‌خانه گوره A

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه این پروژه با رعایت کامل استانداردهای فنی، عملیاتی و زیست‌محیطی اجرایی شده است، ادامه داد: سایت تلمبه‌خانه، سیستم‌های کنترل ایمنی و آتش‌نشانی و دیگر بخش‌های مرتبط نیز ایجاد و تجهیز شده‌اند.

وی اظهار کرد: راه‌اندازی کامل تلمبه‌خانه گوره C در آینده‌ای نزدیک، فرصت خوبی برای انجام تعمیرات تلمبه‌خانه گوره A فراهم خواهد کرد تا با تجهیز و بهسازی هر دو تلمبه‌خانه، گستره مانور عملیاتی و ضریب اطمینان‌ در این بخش افزایش یابد.

بازدید معاونان شرکت ملی نفت ایران از تلمبه‌خانه گوره

فرخ علیخانی و رضا دهقان، معاونان تولید و توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در روزهای اخیر بازدیدی از تلمبه‌خانه گوره داشته‌اند تا ضمن آنکه در اجرای فرآیند مدیریت تجهیزات و تاسیسات نفتی در جریان شرایط کنونی این تاسیسات قرار می‌گیرند، با توجه به در دستور کار بودن طرح راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک، روند کار در این تلمبه‌خانه را نیز بررسی کنند. هوشنگ صیدالی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در این بازدید، گزارشی از آخرین وضع و جزئیات مراحل کاری در تلمبه‌خانه گوره ارائه داده است.

علیخانی پس از این بازدید در گفت‌وگو با خبرنگار شانا عنوان کرد: احیای تلمبه‌خانه گوره C به‌ویژه با درنظر گرفتن استهلاک تلمبه‌خانه A اهمیت دوچندانی دارد، زیرا با راه‌اندازی کامل این تلمبه‌خانه و در مدار قرار داشتن هر دو واحد A و C، اطمینان خاطر نفت از میزان پمپاژ نفت صادراتی در گوره افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به فعالیت منسجم و برنامه‌ریزی دقیق برای احیای این تلمبه‌خانه، از تلاش‌های بی‌وقفه کارکنان و متخصصان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به‌ویژه شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران قدردانی کرد.

پایان نوسازی بخشی از خط لوله قدیمی مسیر گوره- بهرگان

بر اساس این گزارش، شرکت نفت فلات قاره ایران نیز از پایان موفقیت‌آمیز عملیات تعویض و اتصال بخش آسیب‌دیده ناشی از خوردگی در خطوط قدیم ۲۴ اینچ انتقال نفت گوره- بهرگان خبر داده است.

به گفته پرویز رضایی، معاون بهره‌برداری خشکی منطقه بهرگان، پروژه اتصال خطوط جدید به طول تقریبی یک کیلومتر به خطوط ۲۴ اینچ قدیم از محوطه فرودگاه تا درون منطقه بهرگان (با قابلیت پیگرانی) بدون هدررفت نفت به پایان رسیده است.

وی پایان موفق این پروژه را از این جهت حائز اهمیت عنوان کرده که ریسک عملیات به دلیل وجود نفت در لاین‌های فرسوده و اتصال آن به لاین‌های جدید بالا بوده است، اما با هماهنگی خوب واحدهای عملیاتی، تعمیراتی و نظارتی نظیر بازرسی فنی و ایمنی، این پروژه بدون هیچ حادثه‌ای پایان یافته است.

کد خبر 289305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =