چرا حکم بابک زنجانی اجرا نمی‌شود؟

«به‌زودی جای من و زنگنه عوض می‌شود»، باورش سخت است، اما این جمله متعلق به بابک زنجانی است. مردی که در همان ابتدای دولت یازدهم اخبار مربوط به اقدام‌هایش در حوزه «دور زدن تحریم‌ها» فضای رسانه‌ای کشور را به خود مشغول کرده بود.

در نخستین هفته‌های دولت حسن روحانی، بیژن زنگنه، وزیر نفت گفته بود که او ۲ میلیارد دلار از پول فروش نفت را به خزانه واریز نکرده است. در همان ابتدا البته جریان سیاسی مدافع احمدی‌نژاد و مدعی دستیابی به «تکنیک‌های دور زدن تحریم‌ها» ضمن تکذیب ارتباط سیاسی بابک زنجانی با خود مدعی شده‌ بودند که بابک زنجانی دست‌پرورده «حزب کارگزاران» است!

دم خروس چگونه بیرون زد؟

کشمکش‌ها بر سر بابک زنجانی البته هیچگاه به نتیجه قطعی نرسید. در این سال‌ها جریان مخالف برجام و مدافع روش‌های دور زدن تحریم هم هر از چندگاهی با تمسک به مسائلی همچون پرونده کرسنت، استات اویل و مخالفت با الگوی جدید قراردادهای نفتی و ... تلاش کرد خود را از زیر فشار افکار عمومی خارج کند؛ تلاشی که البته با محکومیت بابک زنجانی در دادگاه تا حدود زیادی ناکام ماند.

 خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های نفتی اما فرصت مناسبی برای پاتک جریان سیاسی مشتاق تحریم کشور به وزارت نفت را فراهم کرد. فشارها به شخص وزیر نفت در ماه‌های اخیر کار را به جایی رساند که زنگنه در روزهای پایانی پارسال از اقدام‌های آشکار مافیای بابک زنجانی علیه وزیر نفت خبر داد. زنگنه در این نشست گفت بابک زنجانی از داخل زندان او را تهدید می‌کند. فشارها بر وزارت نفت اما در روزهای اخیر به‌شدت افزایش یافت، آنچنان که مشتاقان استیضاح وزیر نفت در مجلس شورای اسلامی با تمسک به شایعه و اخبار جعلی به تخریب چهره زنگنه در نزد افکار عمومی پرداختند. شایعه وجود یک دستگاه کارتخوان در دفتر وزیر نفت که در مرحله نخست توسط یکی از مخالفان نشان‌دار زنگنه در مجلس شورای اسلامی از پارسال کلید خورده بود، این بار از طریق صفحه ویژه یک بنگاه رسانه‌ای مخالف دولت و زبان یکی دیگر از نمایندگان با چند خبر دروغ دیگر بازتاب یافت؛ صفحه‌ای که بر اساس اعلام این رسانه مخالف دولت به‌طور رسمی برای تخریب زنگنه تاسیس شده بود. هم‌زمان با انتشار این خبر، شبکه تولید محتوای مخالف دولت در توئیتر بدون پروا به انتشار این شایعات پرداختند و جالب آنکه یکی از چهره‌های اصلی این جریان در این شبکه اجتماعی به‌طور رسمی از «لزوم آزادی بابک زنجانی» و استفاده از او به جای وزیر نفت خبر داد! هرچند وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای تقریباً همه ادعاهای طرح شده در خبرگزاری فارس را تکذیب کرد، اما اینگونه به نظر می‌رسد که طرح نام بابک زنجانی به عنوان کاندیدای اصلی جریان مشتاق تحریم نفتی کشور بی‌ارتباط با این تحرکات نیست.

تازه‌ترین تحولات در این باره اما به اظهارات نماینده حقوقی وزارت نفت درباره تهدید زنگنه توسط بابک زنجانی باز می‌گردد. خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از قول اصغر هندی در این باره نوشته است: «در ادامه نشست‌هایی که با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط برای تبادل‌نظر درباره مسائل مرتبط با پرونده در زندان و با حضور بابک زنجانی برگزار می‌شود، چهارشنبه یکم خردادماه ۹۸ نیز نشستی تشکیل شد که در آنجا آقای زنجانی ادعا کرد که استیضاح آقای زنگنه در مجلس شورای اسلامی رأی خواهد آورد! نماینده حقوقی وزارت نفت همچنین گفت زنجانی در این نشست مدعی شد که به زودی جای ما با هم عوض خواهد شد و من آزاد و شما زندانی می‌شوید».

به هر رو این‌گونه به نظر می‌رسد که رخ‌نمایی بابک زنجانی در دعواهای سیاسی کشور در هفته‌ها و روزهای اخیر پرده‌ای دیگر از رسوخ تمایلات مافیایی در اقتصاد سیاسی کشور است. پدیده‌ای که حالا و با آشکار شدن فشارهای پیدا و پنهان به نخستین سنگر مقاومت در برابر تحریم‌ها نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن گذشت. پرسش اصلی این است که چرا حکم بابک زنجانی  اجرا نمی‌شود؟

 امین قلعه‌ای

نفت‌خبر

کد خبر 289361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =