افزایش قیمت نفت سبب تشدید فشار بر اقتصاد جهانی می‌شود

افزایش تنش‌های در خاورمیانه سبب افزایش قیمت نفت شده است و این مسئله هزینه واردات بسیاری از کشورهای مصرف کننده را بالا می‌برد و بر رشد اقتصاد جهانی که اکنون نیز تحت تأثیر جنگ اقتصادی ترامپ و وخامت جو روانی مصرف‌کنندگان است، تأثیر منفی بیشتری می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، پس از حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان در هفته گذشته، قیمت نفت بیش از چهار درصد افزایش یافت. 

در این میان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به جنگ تجاری علیه چین ادامه داده و اکنون توجه خود را بر دیگر شریکان تجاری آمریکا گذاشته است و این مسئله خطر رکود در آمریکا و خارج از این کشور را افزایش می‌دهد.

رشد اقتصادی هم‌اکنون نیز با تهدید جنگ تجاری، کاهش تقاضا، برگزیت و تنش‌های ژئوپولیتیک روبه‌روست.

حتی پیش از تشدید تنش‌های اخیر در خاورمیانه، خطرهای عرضه نفت در این منطقه سبب شده بود تأثیر منفی جنگ تجاری آمریکا و چین بر تقاضای نفت، تا حدی خنثی شود.

افزایش قیمت نفت به‌طور کلی به عنوان عاملی منفی برای رشد اقتصاد جهانی در نظر گرفته می‌شود و تقاضای نفت را کاهش می‌دهد، زیرا مصرف‌کنندگان ثروت کمتری دارند.

بنابراین، بانک‌های مرکزی در اقتصادهای بزرگ از هم‌اکنون تلاش برای کاهش نرخ بهره را آغاز کرده‌اند تا بتوانند به اقتصاد پر چالش خود کمک کنند.

کد خبر 289591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =