ذخایر نفت و گاز کشور نسبت به ۴۰ سال قبل کاهش نیافته است

مقایسه ذخایر درجای نفت و گاز ایران در سال ۹۷ با سال ۵۷ نشان می‌دهد با وجود برداشت و مصرف مستمر ذخایر، به‌واسطه اکتشاف‌ها و جایگزینی‌های انجام شده، میزان ذخایر نفت درجای کشور با میزان این ذخایر در ۴۰ سال قبل برابری می‌کند و ذخایر درجای کنونی گاز نیز هشت برابر میزان این ذخایر در سال ۵۷ است.

به گزارش خبرنگار شانا، سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران این ارقام را اعلام کرد و افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی رایج بود که نفت و گاز مملکت ۲۰ سال دیگر تمام می‌شود، اما یک مقایسه ساده نشان می‌دهد ذخایر درجای نفت و گاز کشور نه تنها نسبت به ۴۰ سال پیش کاهش نیافته، بلکه حتی ذخایر گازی ما نسبت به آن زمان هشت برابر است.

هندی دستیابی به این میزان ذخایر را مرهون فعالیت‌های اکتشافی دانست که در این سال‌ها در کشور انجام شده و اظهار کرد: نکته حائز اهمیت، توجه به برداشت و مصرف مستمر نفت و گاز در سال‌های گذشته است. به عبارت دیگر، ما در شرایطی درباره ذخایر قابل توجه گاز درجا در کشور حرف می‌زنیم که با گازرسانی‌های گسترده پس از انقلاب، امروز معدود روستاهایی هستند که هنوز از نعمت گاز برخوردار نشده‌اند، حال آنکه پیش از انقلاب یک روستا هم گازرسانی نشده بود.

شرح اکتشافات پس از انقلاب

به گزارش شانا، در طول ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی، در مجموع ۷۳ میدان نفت و گاز جدید مشتمل بر ۳۶ میدان نفتی و ۳۷ میدان گازی کشف شده است، همچنین ۳۶ لایه جدید در میدان‌های کشف‌شده پیشین شناسایی شده و با حفر چاه‌های تحدیدی حجم هشت لایه مخزنی نیز در این مدت افزایش یافته است.
نتایج حاصل از اکتشافات نفت و گاز نشان می‌دهد که ۲۵ درصد ذخایر نفتی در دوران پس از پیروزی انقلاب کشف شده، در حالی که در بخش گاز، عمده اکتشاف‌ها (۷۵ درصد) مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب بوده است.

بر اساس اعلام مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، هم‌اکنون از مجموع ذخایر نفتی کشف شده، ۴۵ درصد توسعه نیافته است که این مقدار در بخش گاز به ۷۷ درصد می‌رسد. همچنین این آمار، اطمینان خاطر و حق انتخاب کافی برای صنعت نفت و کشور در زمینه توسعه میدان‌های نفتی و گازی ایجاد می‌کند.

کفایت ذخایر گازی برای ۵۰ سال آینده

در همین حال شرکت ملی نفت ایران نیز اعلام کرده است: با توجه به برخورداری کشور از ذخیره قابل استحصال گاز به میزان حدود ۳۳ تریلیون مترمکعب و تولید تجمعی سالانه فعلی حدود ۰.۳ تریلیون مترمکعب، ذخایر گازی موجود برای تامین نیاز کشور تا بیش از ۵۰ سال آینده کافی خواهد بود و بحرانی از منظر تولید و تامین گاز مصرفی متوجه کشور نیست. افزون بر این، ظرفیت‌های گازی اکتشافی که در ‌آینده به میزان ذخایر گازی کشور افزوده خواهد شد نیز می‌تواند پاسخگوی روند  تقاضای گاز باشد.

البته مجموع آنچه گفته شد، به معنای مشوقی برای مصرف بی‌پرواتر و فزاینده‌تر نیست. مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، اعلام اعداد و ارقام یادشده را از این جهت مفید می‌داند که می‌تواند به ویژه در شرایط فعلی اقتصادی کشور که خبرهای بعضا ناخوشایند اذهان مردم را آشفته کرده است امیدوارکننده باشد. شرکت ملی نفت ایران نیز ضمن اشاره به ذخایر قابل‌توجه گاز در کشور، یادآور شده است که دارا بودن این حجم عظیم از ذخایر و اولویت‌بخشی به تامین و عرضه گاز طبیعی با قیمت ارزان، نباید فرهنگ غلط مصرف‌گرایی و تلقی نادرست عرضه کافی برای هر مقدار از مصرف گاز را در جامعه ترویج کند. بر اساس اعلام این شرکت، هم‌اکنون میزان مصرف انرژی در کشور در بخش‌های مختلف اعم از خانگی، تجاری، صنعتی و... حدود ۴ برابر میانگین مصرف جهانی و میزان مصرف گاز حدود ۳ برابر میانگین مصرف جهانی است که به‌طور قطع موجب هدررفت منابع انرژی کشور در درازمدت خواهد شد.

کد خبر 291741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =