به‌کارگیری موفق لوله‌های غیرفلزی در آزادگان جنوبی

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی از اجرای موفقیت‌آمیز طرح به‌کارگیری فناوری لوله‌های غیرفلزی در این طرح توسعه‌ای خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت مهندسی و توسعه نفت، نصرالله زارعی با بیان اینکه استفاده از فناوری لوله‌های غیرفلزی منعطف (flexible pipe) برای نخستین‌بار در توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون به کارگرفته شده است، گفت: این طرح با مدیریت و نظارت شرکت متن و مشارکت یک شرکت اروپایی انجام شده است.

وی با بیان اینکه در طرح جایگزینی لوله‌های غیرفلزی، نفت هفت حلقه چاه در بخش شمالی میدان آزادگان جنوبی از طریق این خطوط لوله به منیفولد ۲ و ۷ انتقال می‌یابد، گفت: هم‌اکنون یکی از این هفت حلقه چاه از طریق لوله منعطف به طول بیش از ۳ کیلومتر و با فشار ۱۰۵۰psi به منیفولد ۲ متصل شده است. بقیه چاه‌ها نیز با تکمیل عملیات احداث خطوط جریانی مربوطه به طول تقریبی ۲۶ کیلومتر تا پایان شهریورماه متصل می‌شوند.

زارعی اظهار کرد: با بررسی‌های کارشناسی انجام شده و با توجه به موفقیت‌آمیز بودن اجرای طرح به‌کارگیری لوله‌های غیرفلزی، استفاده از این دسته لوله‌ها در برنامه‌های آینده طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی قرار دارد.

به گفته وی، لوله‌های غیرفلزی در قالب کلاف‌های ۴۰۰ متری تامین شده است که به علت مزیت سازگاری با محیط تالاب، سرعت در اجرا، کیفیت مناسب، نگهداری آسان‌تر، عدم نیاز به حفاظت کاتدی و طول عمر مناسب بین ۲۰ تا ۲۵ سال در شرایط سخت آب و هوایی و مناطق جغرافیایی، مورد توجه شرکت‌ ملی نفت ایران قرار گرفته است.

کد خبر 291840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =