تولید صنایع بالادست باید براساس نیاز صنایع پایین‌دست پتروشیمی باشد

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اینکه راهبرد تولید در صنایع بالادست پتروشیمی باید براساس نیاز مصرف پایین‌دست پتروشیمی باشد، تصریح کرد: این برنامه‌ریزی سبب توسعه متوازن، متنوع و پایدار در این صنعت می‌شود.

به گزارش خبرنگار شانا، تفاهم‌نامه همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بعدازظهر امروز (چهارشنبه، سوم مهرماه) در حاشیه روز پایانی سیزدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست امضا شد.

این تفاهم‌نامه با هدف داخلی‌سازی مواد اولیه مورد مصرف صنایع کشور به امضای بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و باقر عالی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) رسید.

در این آیین، بهزاد محمدی با اشاره به اینکه برقراری کانال ارتباطی بین تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی در بالادست و مصرف‌کنندگان این محصولات در پایین‌دست از اهداف ما در برگزاری نمایشگاه ایران‌پلاست بود، اظهار کرد: صنایع بالادست و پایین‌دست پتروشیمی باید با یکدیگر ارتباط تگاتنگی داشته باشند و از نیازهای هم مطلع باشند.

وی با بیان اینکه حدود ۱۵ هزار بنگاه در صنایع پایین‌دست فعال هستند، ادامه داد: این مجموعه بنگاه‌ها نزدیک ۵ میلیون تن در سال خوراک از پتروشیمی‌ها دریافت می‌کنند و این میزان خوراک به اشتغال جذاب ۸۸۰ هزار نفری منجر شده و این نشان می‌دهد صنعت پتروشیمی در تولید و مصرف اهمیت ویژه‌ای دارد.

به گفته محمدی، اطلاع از آنچه در پایین‌دست پتروشیمی اتفاق می‌افتد، راهکاری برای راهبرد و برنامه‌های تولید و افق توسعه در صنعت پتروشیمی می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هدف از این تفاهم‌نامه را تقویت صنایع پایین‌دست و صنایع عظیمی مانند خودروسازی عنوان و اظهار کرد: باید از نیازهای صنایع پایین‌دست اطلاع یابیم و گریدهایی از پلیمر را که نیاز این صنعت است شناسایی و متناسب با آن، سیستم پژوهش و فناوری پتروشیمی را فعال کنیم.

وی با اشاره به اینکه این ارتباط و به اشتراک گذاشتن اطلاعات به ما در توسعه هدفمند صنعت پتروشیمی کمک بسیاری می‌کند، گفت: هم‌اکنون ۹۰ محصول در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود که در بخش پلیمرها به ۳۰۰ گرید توسعه یافته است و این عدد در سال ۱۴۰۴ به ۱۰۴ نوع محصول می‌رسد.

نقش بسزای پتروشیمی در تأمین نیاز صنایع کشور

همچنین باقر عالی در این آیین با اشاره به برگزاری نمایشگاه ساخت داخل در دو ماه گذشته که نیازمحور بود، گفت: شرکت‌ها و فعالانی که در صنایع مختلف نیازمند کالا یا تجهیزاتی بودند در این نمایشگاه حضور داشتند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ظرفیت بسیار عظیمی در تکمیل زنجیره ارزش کشور دارد، افزود: این صنعت نقشی بسزا را به عنوان برطرف‌کننده نیاز سایر صنایع ایفا می‌کند.

مدیرعامل سازمان ایدرو تأکید کرد: این تفاهمنامه به منظور کمک شرکت ملی صنایع پتروشیمی به تعمیق نهضت ساخت داخل در سال رونق تولید برای استفاده از ظرفیت‌های این صنعت امضا می‌شود.

کد خبر 293617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =