لکه‌های نفتی محدوده‌های عمومی سواحل استان بوشهر پاک‌سازی شده است

آلودگی نفتی محدوده‌های عمومی سواحل خلیج‌فارس با تلاش گروهی ۷۰ نفره از کارکنان منطقه نفتی بهرگان، شماری از نیروهای بسیج سید الشهدا شهر امام حسن و همچنین نیروهایی از اداره محیط زیست گناوه به‌طور کامل پاکسازی شده و بقیه نیز در حال انجام است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، مسعود بیرانوند، جانشین منطقه نفتی بهرگان در جمع خبرنگارانی که برای بررسی وضع موضوع پاکسازی لکه‌های نفتی به منطقه اعزام شده بودند، گفت: آلایندگی ناشی از نشت نفت در یکی از لوله‌های منطقه خارک جز طبیعت فعالیت‌های نفتی است و این نوع آلودگی در مناطق فراساحلی از موارد اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: به محض دریافت خبر آلودگی ناشی از نشت نفت در حدفاصل بندر گناوه تا بندر ریگ نشستی با فرماندار و معاون شهرستان گناوه برگزار شد و از ۲ روز گذشته تیمی ۷۰ نفره از کارکنان منطقه نفتی بهرگان، شماری از نیروهای بسیج سید الشهدا شهر امام حسن و همچنین نیروهایی از اداره محیط زیست گناوه در حال پاکسازی مناطق آلوده هستند.

بیرانوند افزود: شرکت نفت فلات قاره ایران حفظ محیط زیست را از برنامه‌های مهم خود می‌داند به همین منظور همواره آموزش‌هایی در این زمینه اجرا می‌کند.

وی گفت: در این ارتباط با وجود رطوبت ۱۰۰ درصدی روز گذشته در گناوه تاکنون بالغ بر یک سوم آلودگی‌ها تا بندر ریگ پاک‌سازی شده است.

جانشین منطقه نفتی بهرگان تصریح کرد: تنها عامل تاخیر در انجام عملیات پاک‌سازی شرایط مد دریاست که در اثر آن بعضی از آلایندگی‌ها زیر دریا می‌‍‌‎‎‌‎‎‎ماند که این شرایط سبب می‌شود عملیات تا زمان جزر دریا متوقف باشد.

خللی در صادرات نفت صورت نگرفته است

غلامحسین عباسی، رئیس واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ‌اس‌یی) منطقه خارک نیز در این باره گفت: نشت خط لوله ۲۴ اینچ سکوی ابوذر هیچ‌گونه خللی در صادرات نفت کشور ایجاد نکرد.

وی افزود: عصر ۲۲ شهریور ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه گروه خدمات فنی چاه‌ها حین تردد از میدان درود تا جزیره خارک، در این مسیر متوجه آلودگی نفتی شدند.

عباسی ادامه داد: برای رفع آلودگی، شناورهای مجهز به بازوهای پایش و مواد امحاکننده نفت (OSE) وارد عملیات شدند و کار امحا در اسرع وقت آغاز شد و از طریق انجام عملیات برای این فرآیند، با بازکردن چاه‌های آب روی لوله‌های نفتی میزان ریزش نفتی کاهش داده شد.

رئیس اچ‌اس‌یی منطقه خارک اظهار کرد: در این فاصله که نشتی از لوله، تنها آب بود فرصت پیدا شد تا گروه‎های تعمیرات زیر آب و غواصی وارد عمل شوند و محل دقیق نشت نفت را پیدا و رفع نقص کنند.

عباسی عنوان کرد: به موازات این کارها طی یک هفته مستمر گشت‌های دریایی با شناورها انجام می‌شد تا هر جا لکه‌های نفتی بود به‌وسیله مواد اضمحلال‌کننده کار امحا نفت انجام شود.

وی گفت: همچنین مسیر شناورها و بالگردها در جزیره خارک تا سکوها به این خط انتقال داده شد تا در صورت مشاهده لکه بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن کار پاک‌سازی انجام شود.

عباسی ادامه داد: در این فاصله مقداری آلودگی نفتی به صورت نفت نیمه جامد به سواحل گناوه و بندر ریگ رسید که گروه‌های منطقه بهرگان و نیروهای بسیجی کار پاک‌سازی را آغاز کردند که با این اقدام محدوده‌های عمومی مورد استفاده مردم به‌طور کامل پاک‌سازی شد.

پس از وقوع نشتی در خط لوله ۲۴ اینچ انتقال نفت سکوی ابوذر به جزیره خارک، بلافاصله گروه‌هایی از اچ‌اس‌یی و دیگر کارکنان عملیاتی به محل حادثه شتافتند و ضمن برطرف کردن نشتی، به سرعت پاک‌سازی لکه نفتی در دریا را آغاز کردند.

 با حرکت لکه نفتی به سمت سواحل گناوه و بوشهر، گروه‌های عملیاتی به منظور پاک‌سازی این سواحل تشکیل شد و عملیات پاک‌سازی با قدرت و شدت ادامه دارد.

شرکت نفت فلات قاره ایران همواره خود را متعهد به حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلوده کردن آن می‌داند و در این مسیر اقدام‌های گسترده‌ای را با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر سازمان‌های نظارتی انجام داده است.

امروز (پنج‌شنبه، ۱۱ مهرماه) جمعی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف در سواحل استان بوشهر حضور یافتند و از نزدیک در جریان اقدام‌های گسترده این شرکت برای پاکسازی آلودگی نفتی از سواحل خلیج‌فارس قرار گرفتند.

این عملیات با حضور گروه‌های مختلف اچ‌اس‌یی و عملیاتی و با استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات گوناگون در حال انجام است و تا چند روز آینده همه سواحل خلیج‌فارس از آلودگی نفتی پاکسازی خواهد شد.

کد خبر 293921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =