نخستین محموله بنزین یورو ۵ پالایشگاه لاوان به بندرعباس ارسال شد

نخستین محموله بنزین یورو ۵ پالایشگاه لاوان با حجم هشت هزار لیتر بارگیری و به‌منظور استفاده در داخل کشور به بندرعباس ارسال شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت پالایش نفت لاوان، این پالایشگاه با اعمال تغییرات فرآیندی در واحدهای تقطیر و بنزین‌سازی و راه‌اندازی بخشی از واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک، موفق به ارتقای استاندارد بنزین تولیدی از یورو ۲ به یورو ۵ شده است؛ بدون تردید بهبود کیفیت سوخت خودروها اعم از بنزین و نفت گاز در بهبود شرایط کیفی هوای کلانشهرها و در نتیجه سلامت ساکنان این شهرها نقش بسیار مهمی دارد.

مدیرعامل پالایشگاه نفت لاوان پیش از این از پایان طرح بهبود فرآیند پالایشگاه نفت لاوان و تولید فرآورده‌های با کیفیت در این پالایشگاه، مطابق با استانداردهای اروپایی خبر داده بود.

حفظ و استمرار تولید، دستیابی به بازارهای جهانی، بهینه‌سازی مصرف انرژی و رعایت قوانین و استانداردهای فنی و زیست محیطی از جمله اهداف پالایشگاه نفت لاوان است که استفاده از توان و ظرفیت متخصصان و صنعتگران داخل کشور برای رفع نیازهای فنی و مهندسی، قطعات و تجهیزات سبب خودکفایی در این پالایشگاه شده است.

به گزارش شانا، شرکت پالایش نفت لاوان در سال ۱۳۵۵ با ظرفیت اسمی ۲۰ هزار بشکه در روز به بهره‌برداری رسید که با اجرای طرح‌های بهینه‌سازی، ظرفیت آن هم‌اکنون به ۵۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

فاز نخست طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی این پالایشگاه با هدف افزایش ظرفیت از روزانه ۳۰ هزار بشکه به ۵۵ هزار بشکه در اردیبهشت‌ماه ۹۰ و واحد تصفیه هیدروژنی و ایزومریزاسیون نفتای سبک این پالایشگاه نیز در تیرماه ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید.

واحد پالایش هیدروژنی فرآورده‌های میان تقطیر نفت سفید و نفت گاز این پالایشگاه در فروردین ۱۳۹۴ و در سال ۱۳۹۶ واحد تولید گوگرد و واحد گوگردزدایی از نفت‌گاز و نفت سفید، به‌منظور تولید فرآورده‌های مطابق با استاندارد یورو ۴ و یورو ۵ به بهره‌برداری رسید.

هم‌اکنون خوراک ۳۰ هزار بشکه (نفت خام) این پالایشگاه توسط یک رشته خط لوله ۱۲ اینچ از مخازن شرکت نفت فلات قاره ایران در لاوان از میدان‌های دریایی نفتی سلمان، رشادت، رسالت و بلال و ۲۵ هزار بشکه میعانات گازی آن نیز از پارس جنوبی تامین می‌شود.

کد خبر 294413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =