۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
  • کد خبر: 297159
بی‌توجهی قیمت نفت به شوک عرضه در ۲۰۱۹

قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی با وجود تحریم ضدکشورهای تولیدکننده نفت، کاهش تولید اوپک و متحدانش و حمله به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو، نوسان چندانی نداشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۲۰ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشت، اما هیچ جهش شدید قیمتی نداشت و با وجود حمله به تأسیسات نفتی بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان، تحریم دو عضو اوپک و توافق تولیدکنندگان بزرگ نفت برای کاهش عرضه، تنها مدت کمی در حدود ۷۰ دلار باقی ماند.

افزایش قیمت نفت محدود به سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی بود، اگرچه چند ماه بعد از آن پر از شوک‌های عرضه بود که در گذشته می‌توانستند قیمت نفت را به بالای ۱۰۰ دلار برسانند.

همچنین تحلیلگران و معامله‌گران پیش‌بینی کردند قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز کم‌نوسان باشد، زیرا افزایش عرضه نفت، به‌ویژه از سوی آمریکا و همچنین ضعف تقاضای جهانی نفت، کاهش تولید اوپک را خنثی می‌کنند.

قیمت شاخص نفت خام آمریکا به احتمال زیاد در پایان سال جاری میلادی ۳۵ درصد بالاتر از آغاز این سال خواهد بود، اما از ماه مارس امسال تاکنون قیمت این شاخص تنها ۳ درصد افزایش داشته است. قیمت شاخص نفت خام برنت نیز با وجود افزایش ۲۶ درصدی نسبت به آغاز سال جاری میلادی، تنها یک درصد نسبت به سه ماه نخست این سال رشد داشته است.

سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اعلام کردند افزایش تولید نفت آمریکا و ضعف تقاضای جهانی سبب شد قیمت نفت مهار شود. آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی برای نخستین بار در طول یک سال، به صادرکننده خالص نفت تبدیل می‌شود و انتظار می‌رود تولید نفت آن به ۱۳.۲ میلیون بشکه در روز برسد.

کد خبر 297159

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =