زمینه تجمیع فعالیت‌های بیمه‌ای شرکت ملی نفت فراهم است

دستورعمل تجمیع همه فعالیت‌های مرتبط با موضوع بیمه در سطح شرکت ملی نفت ایران که آذرماه امسال از سوی مدیرعامل این شرکت ابلاغ شد، با انجام اقدام‌هایی از جمله تشکیل معاونت تحلیل ریسک و بیمه در مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالا وارد فاز اجرا شده است.

نیما پازوکی، سرپرست معاونت تحلیل ریسک و بیمه در گفت‌وگو با شانا ضمن اعلام این خبر، در تشریح اقدام‌های انجام‌شده در مسیر اجرای دستورعمل یادشده، اظهار کرد: طراحی قراردادهای استاندارد بیمه‌ای در سطح شرکت ملی نفت ایران از الزام‌های اصلی ایجاد این معاونت است که می‌تواند در مسیر شفاف‌سازی قراردادهای بیمه‌ای راهگشا باشد.

ابلاغ دستورعمل

دستورعمل «تجمیع فعالیت‌های بیمه‌ای در سطح شرکت ملی نفت ایران»، آذرماه امسال از سوی مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به شرکت‌های تابع و مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالا ابلاغ و بر اساس آن، مدیریت پشتیبانی مکلف شد با همکاری تنگاتنگ شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت، نسبت به سیاست‌گذاری، سازمان‌دهی، یکپارچه‌سازی و هماهنگی تمامی امور بیمه‌ای شرکت‌ها و مدیریت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران در همه حوزه‌های بیمه‌ای نظیر بیمه‌های انرژی (بیمه‌های بخش فراساحلی از قبیل بیمه تمام خطر اموال و دارایی‌ها، بیمه تمام خطر پروژه‌های خشکی، بیمه کنترل چاه، بیمه مسئولیت جامع و... و بیمه‌های بخش فراساحلی از قبیل بیمه سکوها و واحدهای بهره‌برداری دریایی، بیمه تمام خطر پروژه‌های دریایی، بیمه دکل‌های حفاری دریایی و ...)، مهندسی، اشخاص، حمل‌ونقل، آتش‌سوزی، مسئولیت و... اقدام کند؛ همچنین تاکید شد از این پس تمامی امور بیمه‌ای شرکت‌ها و مدیریت‌های زیرمجموعه از طریق مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالا انجام شود.

متمرکز کردن فعالیت‌های بیمه‌ای

پازوکی در این زمینه توضیح داد: نبود سازوکار و الزام‌های قانونی مشخص و مدون در قراردادهای بیمه‌ای، پراکندگی فعالیت‌های بیمه‌ای در بخش‌های مختلف شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت و نبود آگاهی و تخصص لازم در ارتباط با موضوع بیمه از سوی کارکنان از جمله چالش‌های فعالیت‌های بیمه‌ای در سطح این شرکت است که با توجه به گستردگی پوشش‌های بیمه‌ای در صنعت نفت، دستورعمل تجمیع فعالیت‌های بیمه‌ای ابلاغ و در گام نخست، تشکیل معاونت تحلیل ریسک و بیمه مدنظر واقع شد.

وی با بیان اینکه هدف اصلی معاونت تحلیل ریسک و بیمه، ایجاد هماهنگی و یکپارچگی لازم در حوزه بیمه صنعت نفت است، اظهار کرد: هم‌اکنون شرکت ملی نفت با دو الزام قانونی در زمینه بیمه روبه‌رو است، یک الزام قانونی که در شرکت ملی نفت وجود دارد و دیگری الزام قانونی که از سمت بیمه مرکزی به ما دیکته می‌شود، بنابراین درصددیم ضمن تدوین الگوها و ابزارهای استاندارد و قانونی بیمه‌ای بتوانیم در مسیر شفاف‌سازی قراردادهای بیمه‌ای گام‌های موثری برداریم.

سرپرست معاونت تحلیل ریسک و بیمه به مزیت‌های تدوین الگوهای همسان بیمه‌ای در سطح شرکت ملی نفت ایران اشاره و تصریح کرد: تدوین این دست از الگوهای بیمه‌ای سبب خواهد شد تا شالوده اصلی همه قراردادهای بیمه‌ای که در سطح شرکت ملی نفت و مدیریت‌های زیرمجموعه آن منعقد می‌شود، یکسان باشد و زمانی که قراردادها به شکل کلان بسته شود قطعا تخفیف‌های خوبی نیز از سوی شرکت‌های بیمه‌ای دریافت خواهد شد.

پازوکی عنوان کرد: همچنین این اقدام سبب خواهد شد شرکت‌های بیمه‌ای با یک نوع قرارداد با شرکت ملی نفت ایران روبه‌رو باشند و از پراکندگی پوشش‌های بیمه‌ای جلوگیری خواهد شد.

وی از دیگر اهداف تشکیل معاونت تحلیل ریسک و بیمه را شفاف‌سازی مسیر قراردادهای بیمه‌ای عنوان کرد و یادآور شد: این معاونت مکلف است با همکاری تنگاتنگ شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران، نسبت به تهیه اسناد برای برگزاری مناقصه اقدام کند تا ضمن برآورد صحیح از میزان دارایی‌های تحت تملک صنعت نفت، بتوان در مسیر شفاف‌سازی واگذاری قراردادهای بیمه‌ای گام‌های اصولی برداشت.

چرا مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالا

در دستورعمل ابلاغی از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، تاکید شده است که اساس کار همه امور بیمه‌ای شرکت‌ها و مدیریت‌های زیرمجموعه از طریق مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالا قابل انجام است که پازوکی در این باره توضیح داد: طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای پرمصرف نفت که هم‌اکنون با پیشرفت پروژه‌های مختلف در مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالا دنبال می‌شود قطعا در آینده نیازمند پوشش بیمه‌ای مناسب خواهد بود، بنابراین یکی از اهداف کلان و راهبردی معاونت تحلیل ریسک و بیمه، ایجاد سازوکار لازم برای پوشش بیمه‌ای تجهیزات ساخت داخل صنعت نفت است و اینکه بتوان همسو با پیشرفت جمعی پروژه‌های طرح بومی‌سازی، حمایت‌های همه‌جانبه‌ای را نسبت به سازندگان داخلی شکل داد.

به گفته وی، قراردادهای بیمه‌ای آن‌چنان که تاکنون از سوی شرکت‌های تابعه منعقد شده از نگاه کارشناسی و فنی کافی برخوردار نیست که امیدواریم با تدوین ابزارهای بیمه‌ای تخصصی، بتوان در مسیر پیشرفت پروژه‌های طرح ۱۰ گروه خانواده کالاهای پرمصرف نیز گام برداشت.

جذب نیروی انسانی متخصص

سرپرست معاونت تحلیل ریسک و بیمه به جذب و به‌کارگیری نیروی انسانی متعهد و متخصص در این معاونت اشاره کرد و افزود: این معاونت از علاقه‌مندانی که به نوعی در موضوع‌های فنی نفت حرفه‌ای هستند و همین‌طور کارشناسانی که با ابزار و ادوات صنعت بیمه آشنایی دارند، با برگزاری دوره‌ها و سمینارهای آموزشی برای همکاری و مشارکت دعوت می‌کند.

سرپرست معاونت تحلیل ریسک و بیمه اظهار کرد: این معاونت نقش مشاور و راهبر را در پشتیبانی شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران دارد و امیدواریم در سایه تعامل و همکاری همه‌جانبه با مدیریت‌های زیرمجموعه بتوان گام‌های اصلی برای پوشش بیمه‌های مختلف در سطح صنعت نفت برداشت.

کد خبر 297500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =