کاهش عرضه نفت اوپک به بهبود قیمت نفت کمک می‌کند

تازه‌ترین نظرسنجی رویترز حکایت از این دارد که کاهش عرضه نفت اعضای اوپک می‌تواند به بهبود قیمت نفت در بازارهای جهانی کمک کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نظرسنجی رویترز از ۵۰ اقتصاددان و تحلیلگر که روز جمعه (۱۱ بهمن‌ماه) منتشر شد نشان می‌دهد قیمت نفت همچنان در سطوح کنونی در سال جاری باقی خواهند ماند، زیرا خطرهای ژئوپلیتیک مداوم و کاهش عرضه نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سبب می‌شود افزایش عرضه دیگر تولیدکنندگان در بازار جبران شود.

بخش عمده این نظرسنجی که پیش از شیوع ویروس کرونا تهیه شده است پیش‌بینی می‌کند که قیمت شاخص نفت خام برنت دریای شمال در سال ۲۰۲۰ میلادی به‌طور میانگین حدود ۶۳ دلار و ۴۸ سنت باشد.

این پیش‌بینی در مقابل قیمت‌های واقعی نفت در سال جاری میلادی حدود ۶۳ دلار و ۷۶ سنت است، این خبرگزاری در برآورد ماه گذشته رقم ۶۳ دلار و هفت سنت برای سال ۲۰۲۰ را پیش‌بینی‌ کرده بود.

در این نظرسنجی براساس چشم‌انداز سال ۲۰۲۰ میلادی رقم ۵۸ دلار و ۲۲ سنت برای نفت شاخص دبیلوتی‌آی (نفت خام آمریکا) نیز پیش‌بینی شده است، این پیش‌بینی در ماه دسامبر ۵۷ دلار و ۷۰ سنت برای هر بشکه بود.

قیمت‌های جهانی نفت خام در اوایل ماه ژانویه در پی ترورو فرمانده ارشد ایرانی با افزایش همراه شد، اما این روند کوتاه‌مدت بود.

کائیلین برچ، تحلیلگر واحد اطلاعات اقتصاددانان گفت: افزایش تنش‌ها در خاورمیانه سبب بالا رفتن قیمت‌ها در بازار می‌شود، زیرا این خطر وجود دارد که ایالات متحده آمریکا و ایران به‌طور تصادفی وارد درگیری مستقیم نظامی شوند.

قیمت‌ها اکنون در پایین‌ترین حد خود از ماه اکتبر هستند، زیرا این نگرانی وجود دارد که چین تقاضای خود را به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش دهد.

کد خبر 298875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =