کلنگ واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی زمین زده شد

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در سفر به منطقه ویژه اقتصادی انرژی (پارس)، کلنگ افتتاح پروژه تولید کک سوزنی را بر زمین زد.

به گزارش شانا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری، امروز (شنبه، ۱۲ بهمن‌ماه) هم‌زمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی، در سفر به عسلویه، کلنگ احداث واحد ۲۰ هزا تنی تولید کک سوزنی را بر زمین زد. این پروژه در مساحت ۲ هکتار و در فاز ۳ شرکت پتروشیمیایی تخت جمشید عسلویه توسط شرکت فناورکربن اکسیر خوارزمی اجرا می‌شود.

وی در حاشیه مراسم کلنگ زنی واحد ۲۰ هزار تنی کک سوزنی، با تاکید بر ضرورت ایجاد زمینه برای فعالیت کسب و کارهای دانش‌بنیان و ورود خلاقیت‌هایشان به صنعت گفت: بخش قابل توجهی از نیازهای پیشرفته که تحریم شده‌اند، توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تامین می‌شود. اعتماد به توان داخلی در این عرصه، موفقیت‌های قابل توجهی را مانند آنچه امروز در عرصه تولید کک سوزنی در پارس‌جنوبی محقق شده در پی خواهد داشت.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ادامه داد: با اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از دانش داخلی می‌توانیم بسیاری از مشکلاتی را که تحریم‌ها برایمان به وجود آورده‌اند رفع کنیم.

ستاری با اشاره به ایجاد زمینه تعامل میان کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و صنایع نفت و پتروشیمی گفت: رویکرد جدیدی در مجتمع گاز پارس‌جنوبی در حال پیاده‌سازی است و آن اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از دانش داخلی است.

وی با اشاره به اهمیت تولید کک سوزنی در داخل کشور و مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا، عنوان کرد: فناوری‌های متعددی در مجتمع گاز پارس‌جنوبی در حال استفاده است و این مجتمع حاصل تلاش‌های مدیران متعددی در این ۲۰ سال است.

کک سوزنی از مواردی است که در ماه‌های اخیر از سوی آمریکا تحریم شده است، اما امروز با آغاز عملیات اجرایی واحد ۲۰ هزار تنی تولید آن، در مسیر خنثی کردن این تحریم قدم گذاشتیم.

کک سوزنی شکلی خاص از کک نفتی است که با فناوری‌های بسیار پیچیده‌ای تولید می‌شود. با این اقدام از این پس این ماده در داخل کشور و توسط دانش‌بنیان‌ها تولید می‌شود و افزون بر در دسترس بودن فناوری، جلوگیری از خروج ارز، تقویت چرخه تولید ثروت از علم و نبود وابستگی به خارج را باید از دستاوردهای این اقدام بدانیم.

عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر و سکینه الماسی، نماینده عسلویه و سخنگوی کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم حضور داشتند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همچنین با حضور در محل پتروشیمی مبین، از فرآیند اجرا و فعالیت سلول‌های الکترولایزر که توسط شرکت دانش‌بنیان آتیه پردازان شریف اجرایی شده است، بازدید کرد.

ستاری همچنین از واحد کلر آب دریا که توسط شتاب‌دهنده آبان در فاز یک مجتمع پارس‌جنوبی راه‌اندازی شده است، بازید کرد.

شتاب‌دهنده آبان، نخستین شتاب‌دهنده تخصصی در حوزه آب و انرژی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است که این فناوری را توسعه داده و با این مجموعه نفتی همکاری کرده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همچنین از طرح کاتالیست‌های واحد آروماتیک پتروشیمی نوری که توسط شرکت دانش‌بنیان اکسیرنوین فرآیند آسیا اجرا شده است بازدید کرد.

در ادامه این سفر، واحدهای فناور پتروشیمی جم و فعالان فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور کنگان میزبان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بودند.

ستاری همچنین در نشست رونق تولید و اقتصاد دانش‌بنیان حضور یافت و با فعالان فناور و اقتصادی منطقه ویژه پارس به گفت‌وگو نشست.

کد خبر 298896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =