واحدهای فرآورشی سیار، راهبرد شتاب‌بخشی به توسعه میدان‎های مشترک

مدیرعامل شرکت متن استفاده از واحدهای فرآورشی سیار را راهبردی نو برای شتاب‌بخشی به طرح‌های توسعه‌ای به‌ویژه در میدان‌های مشترک اعلام کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، تورج دهقانی صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه) در آیین امضای قرارداد واحد فرآورش پیش‌ساخته در میدان نفتی مشترک آزادگان جنوبی که بین جهاد دانشگاهی و شرکت متن امضا شد به بیان تجربی اینکه چرا استفاده از واحدهای فرآورش پیش ساخته به عنوان یک راهبرد و سیاست در طرح توسعه میدان‌ها مورد استقبال قرار گرفته است، اشاره کرد.

وی افزود: طرح توسعه میدان‌ها یکی از طرح‌های سرمایه‌بر به شمار می‌آید که افزون بر ۶۰ تا ۷۰ درصد آن به حفاری و تکمیل چاه، حدود ۲۰ درصد به خطوط لوله انتقال و واحدهای جمع‌آوری و... و حدود ۷ و ۸ درصد به واحد بهره‌برداری و شیرین‌سازی مربوط است.

وی افزود: تجربه نشان می‌دهد که هر چند بخش اعظمی از عملیات توسعه مرتبط با حفاری و تکمیل چاه است، اما به دلیل توانمندی و امکانات موجود، سرعت و کیفیت اجرا بسیار خوب است. مصداق آن هم اینکه پس از خروج شرکت خارجی از پروژه آزادگان جنوبی در مدتی کوتاه، ۱۵۰ حلقه چاه با توان ایرانی حفاری و تکمیل شده است.

دهقانی علت تأخیر در تکمیل توسعه میدان‌ها را همان ۸ درصد ناچیزی که مربوط به واحدهای بهره‌برداری و شیرین‌سازی است، اعلام کرد و گفت: پیچیدگی‌های فنی این بخش حتی ممکن است اجرای یک طرح توسعه‌ای را سال‌ها به تاخیر بیندازد که این موضوع در مورد میدان‌های مشترک و مخازن با ریسک بالا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی به سریع‌الاحداث بودن تاسیسات فرآورشی پیش‌ساخته (Skid-Mounted) به‌عنوان یک ویژگی مثبت اشاره کرد کرد و گفت: این تاسیسات که کارکرد واحدهای فرآورشی کامل را دارند برای نخستین بار در میدان آزادگان جنوبی به کار گرفته شد که منهای مسائل قراردادی، از زمان تامین تا اجرا بیشتر از یک سال طول نکشید.

دهقانی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت واحد فرآورشی جفیر و تاسیسات فرآورشی پیش‌ساخته‌ای که مورد استفاده قرار گرفت، ظرفیت تولید نفت در آزادگان افزایش یافت.

وی تلاش برای دستیابی به دانش ساخت واحدهای فرآورش سیار در کشور را مرهون حمایت وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیران پیشین شرکت متن برشمرد و گفت: ساخت واحد فرآورشی سیار با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه در روز از سوی جهاد دانشگاهی می‌تواند سرآغازی برای اجرایی کردن این طرح و سرعت یافتن امر توسعه باشد.

کد خبر 299995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =