۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
  • کد خبر: 300054
۲ تجهیز راهبردی صنعت پتروشیمی بومی‌سازی شد

یک عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت از بومی‌سازی دو تجهیز راهبردی صنعت پتروشیمی خبر داد و گفت: با تحقق این موضوع، خطر توقف تولید در مجتمع‌های پتروشیمی منتفی است.

به گزارش خبرنگار شانا، حسین خطیبی در جمع خبرنگاران از منتفی شدن خطر توقف تولید در صنعت پتروشیمی کشور در شرایط تحریم به دلیل بومی‌سازی ساخت دو تجهیز راهبردی مجتمع‌های پتروشیمی خبر داد و گفت: کمپرسورها قلب تولید در مجتمع‌های پتروشیمی هستند که شرکت‌های خارجی با افزایش تحریم‌ها فروش و ارائه هرگونه خدمات جانبی، تأمین قطعات یدکی را به صنعت پتروشیمی ایران متوقف کردند، اما هم‌اکنون در کنار ارائه تمامی خدمات به دانش فنی طراحی و ساخت کلاس‌های مختلف کمپرسورها دست یافته‌ایم.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «پترو صنعت پاژ» با بیان اینکه در شرایط فعلی تمامی خدمات جانبی شامل تعمیرات، تأمین قطعات یدکی، ساخت، راه‌اندازی و گارانتی‌های فنی از سوی متخصصان داخلی به شرکت‌های پتروشیمی ارائه می‌شود، افزود: این شرکت به دنبال ورود به بازارهای جهانی کمپرسورهای هوا به عنوان تأمین‌کننده هوای فشرده در مجتمع‌ها و اکسترودرهاست.

وی همچنین از بومی‌سازی طراحی و ساخت اکسترودرهای مورد نیاز صنایع پتروشیمی خبر داد و اظهار کرد: اکسترودر تجهیزی مهم و راهبردی در واحدهای پلیمری صنعت پتروشیمی است که هم‌اکنون بدون نیاز به حضور خارجی‌ها ساخته می‌شود و سالانه از خروج مقدار چشمگیری ارز از کشور جلوگیری می‌شود.

خطیبی با بیان اینکه ژاپنی‌ها از حدود ۱۰ سال قبل همکاری در حوزه فروش و ارائه خدمات اکسترودرها به صنعت پتروشیمی ایران را متوقف کرده‌اند، تأکید کرد: در این حوزه هم کوچک‌ترین مشکلی وجود ندارد، به طوری که برای مثال در شرکت‌های پتروشیمی جم، مارون، شازند و... این تجهیزات تأمین و بدون حضور خارجی‌ها بدون کوچک‌ترین مشکلی در حال فعالیت است.

این عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت هزینه طراحی و ساخت داخلی کمپرسورها و دستگاه‌های اکسترودر مورد نیاز در صنایع پتروشیمی  را ۵۰ درصد کمتر از نمونه خارجی عنوان و اظهار کرد: در کنار کاهش وابستگی و ریسک تولید در صنایع پتروشیمی، زمینه اشتغال پایدار و صرفه‌جویی قابل توجه ارزی هم فراهم شده است.

مهدی مهرابی

کد خبر 300054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =