۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
  • کد خبر: 300381
اوپک احتمال ورود کرونا به وین را زیر نظر دارد

دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد کرد که این سازمان مورد مشکوک به ویروس کرونا در وین را در آستانه نشست این هفته زیر نظر دارد.

به گزارش پایگاه خبری اف ایکس استریت، محمد سانوسی بارکیندو اعلام کرد که این سازمان در آستانه برگزاری نشست این هفته این سازمان و متحدانش، گسترش ویروس کرونا را زیر نظر دارد و گفت: ما باید به نظارت ادامه دهیم و دعا کنیم؛ روزگار خطرناکی است.

این اظهارنظر در شرایطی مطرح می‌شود که یک مورد مشکوک به ویروس کرونا در شهر وین در نزدیکی مقر اوپک گزارش شده است.

در شرایطی که بازار نفت پیامدهای ویروس کرونا را زیر نظر دارد، اوپک و متحدانش در حال بررسی تمدید و یا تعمیق بیشتر کاهش تولید نفت هستند.

به گزارش شانا، کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک در ماه جاری (فوریه) پس از دو روز نشست (سه‌شنبه و چهارشنبه، ۱۵ و ۱۶ بهمن‌ماه) در دبیرخانه اوپک واقع در وین  روز ۱۷ بهمن‌ماه پیشنهاد داد تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک موسوم به اوپک پلاس در قالب بیانیه همکاری (Declaration of Cooperation) روزانه ۶۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید خود بکاهند.

اوپک و متحدان این سازمان موسوم به «اوپک پلاس» در نشست عادی ۱۷۷  اعضای اوپک و هفتمین نشست وزارتی مشترک اوپک و غیراوپک در آذرماه امسال توافق کرده بودند از یکم ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی روزانه ۵۰۳ هزار بشکه از تولید خود بکاهند.

سهم اعضای اوپک در توافق برای تعمیق کاهش تولید نفت روزانه ۳۷۲ هزار بشکه و سهم کشورهای غیرعضو اوپک ۱۳۱ هزار بشکه بوده است، بر این اساس ۱۰ عضو اوپک باید روزانه یک میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه از تولید خود بکاهند، ایران، لیبی و ونزوئلا از توافق کاهش عرضه مستثنا شده‌اند.

کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک مانند کمیته وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) نهادی تصمیم گیرنده نیست، بنابراین تصمیم نهایی با حضور وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در نشست‌ ۱۳ عضو اوپک و نشست مشترک وزارتی ۲۳ تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک گرفته می‌شود.

اعضای اوپک همزمان با آغاز روند کاهشی قیمت نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا پیشنهاد برگزاری نشست پیش از موعد را مطرح کرده بودند که این نشست به دلیل نبود اجماع تاکنون برگزار نشده است.

زمان برگزاری صدوهفتادوهشتمین نشست اوپک به صورت فوق‌العاده و هشتمین نشست وزارتی مشترک اوپک و غیراوپک موسوم به «اوپک پلاس» در بیانیه پایانی نشست‌ وزارتی ۱۷۷ اوپک و هفتمین نشست مشترک اوپک و غیراوپک در دسامبر ۲۰۱۹، روزهای پنجم و ششم مارس (۱۵ و ۱۶ اسفندماه) تعیین شده است.

کشورهای حاضر در توافق کاهش عرضه اوپک و غیر اوپک در قالب بیانیه همکاری (Declaration of Cooperation) موسوم به اوپک پلاس در مجموع ۴۰ درصد از تولید نفت خام جهان را به‌عهده‌ دارند.

کد خبر 300381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =