۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
  • کد خبر: 301797
اعلام آمادگی مسکو و ریاض برای بهبود شرایط بازار نفت

روسیه و عربستان آماده هستند در کنار دیگر اعضای ائتلاف اوپک پلاس، در صورت لزوم اقدام‌هایی را برای بهبود بازارهای جهانی نفت انجام دهند.

به گزاش خبرگزاری رویترز از مسکو، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان روز پنجشنبه (۲۸ فروردین‌ماه) پس از گفت‌وگوی تلفنی و مذاکره درباره شرایط بازارهای جهانی نفت خام، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در صورت نیاز آماده انجام هر اقدامی  به همراه دیگر کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای ثبات بخشیدن به بازارهای جهانی این ماده هستند.

دو طرف همچنین بر تعهد خود به اجرای توافق کاهش تولید نفت اوپک پلاس تاکید کردند.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس در دهمین نشست فوق‌العاده خود بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در ماه‌های مه و ژوئن به توافق رسیدند.

به گزارش شانا، توافق اوپک پلاس برای مجموع کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از یکم ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۲ اردیبهشت‌ماه ۹۹) برای یک بازه زمانی اولیه به‌مدت دو ماه آغاز می‌شود که پایان این بازه ۳۰ ژوئن امسال (۱۰ تیرماه ۹۹) خواهد بود، سپس برای یک بازه زمانی ۶ ماهه دیگر از یکم ژوئیه (۱۱ تیرماه ۹۹) تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۱ دی‌ماه ۹۹) کاهش عرضه روزانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه خواهد بود، سپس در بازه زمانی سوم از یکم ژانویه ۲۰۲۱ (۱۲ دی‌ماه ۹۹) تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ (۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱) کاهش عرضه روزانه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه می‌شود.

خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای تولید همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان‌ و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی خواهد بود، در حالی که مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه در نظر گرفته شد.

مهلت توافق امضاشده تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ میلادی خواهد بود، با این حال تمدید آن در دسامبر ۲۰۲۱ میلادی بررسی خواهد شد.

در این توافق از همه تولیدکنندگان نفت جهان برای مشارکت متناسب و به‌موقع در تلاش‌ها به‌منظور ثبات بخشی به بازارهای جهانی نفت خام درخواست شده است.

کد خبر 301797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =