طلسم توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی شکسته شد

عملیات بارگیری (Load Out) جکت سرچاهی سکوی ۱۱B طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی برای انتقال به محل نصب خود در مرز مشترک ایران و قطر امروز (پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت‌ماه) آغاز و با بارگیری این جکت طلسم توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌طور رسمی شکسته شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به قشم، وزن این چهارپایه ۲ هزار و ۱۲۰ تن و ارتفاع آن ۸۰ متر و نیم است، این جکت قرار است در ناحیه ۱۱B منطقه پارس جنوبی در ۱۳۵ کیلومتری از ساحل عسلویه و در عمق ۷۱ متر از سطح دریا نصب شود. جکت دارای چهار پایه میان تهی است که عملیات شمع‌کوبی و استحکام آن در کف خلیج فارس از طریق آنها انجام می‌شود.

این جکت دارای ۱۵ حلقه کانداکتور گاید به قطر ۲۶ اینچ است. کانداکتور گایدها قطعاتی مخروطی هستند که با قرار گرفتن در طبقات زیرین سازه به‌عنوان راهنما برای عبور ۱۵ ردیف خط لوله حفاری عمل می‌کنند. یعنی پس از نصب جکت در دریا و استقرار دکل حفاری روی آن، لوله‌های حفاری از میان جکت و از طریق این مخروط‌ها به سطح دریا هدایت می‌شوند تا با عبور مته‌ها عملیات حفاری انجام شود. این هدایتگرها با توجه به ارتفاع زیاد جکت از انحراف و خمیدگی لوله‌ها بر اثر فشار آب جلوگیری می‌کنند. 

مدیرعامل گروه پتروپارس پیش‌تر درباره زمان آغاز حفاری چاه‌های فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی به شانا گفته بود: در صورت متعادل بودن شرایط آب و هوایی، اواخر خردادماه یا اوایل تیرماه حفاری چاه‌های طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را آغاز می‌کنیم.

طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از خروج شرکت‌های توتال فرانسه و شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی‌آی) به دلیل تحریم به‌طور کامل به شرکت پتروپارس سپرده شده است.

کد خبر 302322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =