ظرفیت ذخیره‌سازی بنزین در مرکز انتقال نفت نائین افزایش یافت

معاون عملیات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت از به‌کارگیری ظرفیت مخازن این شرکت برای کمک به افزایش ذخیره‌سازی بنزین مازاد خبرداد و گفت: با تلاش نیروهای عملیاتی منطقه جنوب شرق در مرکز انتقال نفت نائین، فضای ذخیره‌سازی ۱۲۰ میلیون لیتر بنزین فراهم شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، علی احمدی‌پور افزود: از زمانی که مصرف بنزین در کشور سیر نزولی یافت، باتوجه به محدودیت فضای ذخیره بنزین در انبارهای نفت سراسر کشور و به‌منظور استفاده حداکثری از فضاها و ظرفیت‌های خالی و قابل تبدیل مخازن ذخیره‌سازی، اقدام‌هایی صورت گرفت.

وی تأکید کرد: ماه گذشته باتوجه به اینکه مصرف بنزین به‌صورت چشمگیری کاهش یافته بود، مخازن ذخیره نفت خامی که امکان تخلیه آنها فراهم بود تخلیه و پاکسازی شدند تا در انتها ظرفیت آنها به ذخایر بنزین تخصیص یابد.

به گفته وی، بخشی از فضاهای ذخیره‌سازی قابل تغییر مثل مخزن نفت خام در منطقه تهران - مرکز مغانک تخلیه شدند تا با ظرفیت ۴۰ میلیون لیتری در آن بنزین ذخیره شود، همچنین یک مخزن دیگر در منطقه ساری پس از آماده شدن به  ذخیره بنزین تخصیص داده خواهد شد.

معاون عملیات شرکت خطوط لوله و مخابرات تأکید کرد: در راستای استفاده حداکثری از فضاها و ظرفیت‌های خالی و قابل تبدیل مخازن ذخیره‌سازی ضمن تسریع در شروع بهره‌برداری از پروژه‌های تعمیراتی و در حال ساخت مربوط به مخازن تعادلی، سه دستگاه از مخازن مرکز انتقال نفت نائین با ظرفیت ۱۲۰ میلیون لیتر برای ذخیره فرآورده بنزین دریافتی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار گرفت که حداکثر تا پایان اردیبهشت‌ماه به میزان ۴۰ میلیون لیتر دیگر  به این ظرفیت اضافه خواهد شد.

احمدی‌پور با بیان اینکه سایر مخازن نیز در این مرکز در حال آماده شدن برای شروع بهره‌برداری هستند، اظهار کرد: در یک تا دو هفته آینده مراحل آماده‌سازی سایر مخازن منطقه برای ذخیره‌سازی فرآورده بنزین و همچنین نفت گاز به پایان خواهد رسید تا به این وسیله بخشی از مشکلاتی که پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای ذخیره‌سازی بنزین تولیدی پیش رو دارد، برطرف شود.

معاون عملیات شرکت شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران گفت: یکی از مخازن تحت تعمیر در مرکز انتقال نفت ری با ظرفیت ۴۰ میلیون لیتر با سرعت بالای عوامل در مدار بهره‌برداری قرار گرفت و آماده ذخیره‌سازی محموله‌های بنزین شد که گام خوبی در خصوص افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی‌ها تلقی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در حد امکان برای افزایش ذخیره‌سازی اقدام‌های لازم صورت گرفته است، افزود: مخازن مراکز انتقال از نظر بهره‌برداری برای ذخیره‌سازی تعبیه نشده‌اند، اما در این شرایط به جهت اینکه انبارهای ذخیره‌سازی شرکت ملی پخش محدودیت فضا داشتند، این مخازن با حداکثر امکان برای ذخیره فرآورده‌ها اختصاص داده شدند تا مشکلی برای بنزین مازاد کشور به‌وجود نیاید.

احمدی‌پور تصریح کرد: به نظر می‌رسد تابستان شرایط بهتر خواهد شد و محدودیت‌ها در این فصل با توجه به احتمال افزایش ترددها و مصرف بنزین، کمتر می‌شود و از دغدغه ذخیره‌سازی بنزین کاسته خواهد شد.

وی افزود: خوشبختانه امسال مشکلی در خصوص ذخیره‌سازی و انتقال نفت گاز و سایر فرآورده‌ها وجود نداشته است.

احمدی‌پور ضمن قدردانی و تشکر از نیروهای شاغل در این حوزه گفت: شیوع کرونا در حوزه عملیات و انتقال هیچگونه خللی را وارد نکرد. از زمانی که موضوع ویروس کرونا مطرح شد کار براساس روال سابق و بدون وققه در حال انجام است.

کد خبر 302657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =