۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۱
  • کد خبر: 302870
نماینده ایران در هیئت عامل اوپک دار فانی را وداع گفت

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک که دو هفته گذشته به دلیل خونریزی مغزی در بیمارستانی در تهران به کما رفت، بامداد روز شنبه (۲۷ اردیبهشت‌ماه) دار فانی را وداع گفت.

به گزارش شانا، حسین کاظم‌پور اردبیلی سیاستمدار، دیپلمات و مدیر اجرایی از نجات‌یافتگان بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ است. وی در فاصله سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ در کابینه محمدعلی رجایی، وزیر بازرگانی بود. از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در جایگاه معاونت اقتصادی وزیر امور خارجه فعالیت می‌کرد و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ نیز معاونت امور بین‌الملل وزیر نفت و عضویت هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران را برعهده داشت.

وی در فاصله سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ سفیر ایران در ژاپن بود و از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۷ نیز نمایندگی ایران در اوپک را به‌عهده داشت. کاظم‌پور اردبیلی از سال ۱۳۹۲ تاکنون نیز در جایگاه نماینده ایران در اوپک فعالیت می‌کند.

کاظم‌پور اردبیلی در تمام طول خدمتش همواره مدافع منافع ملی کشور بوده‌ و در همه مذاکرات انجام شده در محافل بین‌المللی به کشور خدمت کرده است. وی با نفت ۶ دلاری از وزارت خارجه به نفت آمد و سال ۸۷ با نفت ۱۲۶ دلاری از وزارت نفت رفت. وی پس از بازگشت بیژن زنگنه به وزارت نفت، بار دیگر به نفت برگشت و در تمام این سال‌ها (از سال ۹۲ تاکنون) در کنار وزیر نفت از منافع ایران در مجامع بین‌المللی دفاع کرده است.

مراسم خاکسپاری آن مرحوم فردا (یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه) ساعت ۱۰ صبح در قطعه ۱۱۰ بهشت زهرا برگزار می شود. خانواده آن مرحوم تاکید کردند، با توجه به ملاحظات کنونی سلامت، یادبود حضوری برگزار نخواهد شد و برنامه‌های مجازی نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.

کد خبر 302870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =