۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
  • کد خبر: 303033
کاهش شدید صادرات نفت اوپک پلاس در ماه مه

ردیابی‌ها نشان می‌دهد کشورهای عضو اوپک پلاس تاکنون صادرات نفت را در ماه مه به‌طور چشمگیری کاهش داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، شرکت‌های ردیابی محموله‌های نفتی اعلام کردند کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به اوپک پلاس صادرات نفت خود را در نیمه اول ماه مه به‌شدت کاهش داده‌اند. این موضوع نشان‌دهنده پایبندی کامل اعضا به توافق جدید کاهش تولید اوپک پلاس در هفته‌های آغازین مهلت این توافق است.

اوپک، روسیه و سایر متحدانش، متعهد شدند برای مقابله با کاهش قیمت و کاهش تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا، تولید روزانه خود را از اول ماه مه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ در ماه‌های مه و ژوئن کاهش دهند.

کپلر، شرکت ردیابی محموله‌های نفتی اعلام کرد صادرات دریایی نفت اوپک پلاس در ماه گذشته با کاهش روزانه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه، به ۲۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که در مقایسه با صادرات سیل‌آسای ماه آوریل، تغییر رویکرد چشمگیری است.

پترو لوجستیکز، یکی دیگر از شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، نیز در توییتی برآورد کرد تولیدکنندگان، در ۱۳ روز ابتدایی ماه مه، در مقایسه با میانگین آوریل، صادرات خود را ۵ میلیون و ۹۶۰ هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند که کاهش قابل توجهی است.

دانیل گربر، مدیر اجرایی پترولجستیکز در این باره گفت: از این مقدار، کاهش صادرات اوپک در دو هفته اول ماه مه ۴ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز بوده است.

این در حالی است که توافق اوپک پلاس مربوط به تولید است و میزان صادرات، تصویر کاملی از میزان پایبندی اعضای آن ارائه نمی دهد، زیرا برداشت نفت خام از ذخیره‌سازی‌ها نیز می‌تواند به‌طور موقت سبب افزایش صادرات شود.

کد خبر 303033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =