خودکفایی ایران در تولید هگزان

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک گفت: با تولید سالانه ۵۰ هزار تن نرمال هگزان در پالایشگاه امام خمینی (ره) برای نخستین بار، کشورمان در تولید این فرآورده با ارزش پالایشگاهی خودکفا شد.

غلامحسین رمضان‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار شانا در این باره افزود: با اجرای این طرح مبتکرانه و خلاقانه که ایده نخستین آن در مهرماه سال گذشته (۹۸) مطرح شده و با ایجاد تغییراتی در واحد ایزومریزاسیون فاز دوم این پالایشگاه اجرایی و سرانجام در بهمن ماه سال گذشته به بهره‌برداری رسید، سالانه ۵۰ هزار تن نرمال هگزان در این پالایشگاه تولید خواهد شد.

وی با تاکید بر این که نرمال هگزان در صنایع پتروشیمی (تولید گریدهای پلیمری) و صنایع غذایی (روغن‌کشی) کاربرد دارد، گفت: نرمال هگزان تاکنون از خارج کشور وارد می‌شده است که با توجه به این که میزان نیاز صنایع داخلی سالانه حدود ۳۰ هزار تن است، همزمان با سال جهش تولید، امکان صادرات سالانه ۲۰ هزار تن نرمال هگزان در کشور فراهم شده است که گام مهمی در خودکفایی کشور در تولید فرآورده‌های نفتی به شمار رفته و از محل حذف واردات این محصول، صرفه‌جویی سالانه معادل ۳۰ میلیون دلار در کشور محقق شده است.

رمضان‌پور تاکید کرد: اجرای این طرح بدون هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری و صرف هزینه و تنها با اجرای یک طرح خلاقانه با استفاده از ظرفیت‌های خالی واحدهای فرآیندی (واحد ایزومریزاسیون فاز ۲) و ایجاد تغییرات فرآیندی در این واحدها محقق شده است که علاوه بر تولید محصول هگزان، افزایش کیفیت و کمیت بنزین تولیدی در این پالایشگاه را نیز به همراه داشته است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند تصریح کرد: تاکنون به طور میانگین روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در این پالایشگاه تولید می‌شده است که با اجرای این طرح، روزانه ۵۰۰ هزار لیتر به تولید بنزین این پالایشگاه افزوده شده و علاوه بر آن سبب کاهش آلاینده‌های موجود در تمامی بنزین تولیدی در پالایشگاه نیز شده است که از محل تمامی این دستاوردها (حذف واردات هگزان، آغاز صادرات هگزان، افزایش کمیت و کیفیت بنزین تولیدی در پالایشگاه) سالانه حدود ۴۵ میلیون دلار صرفه اقتصادی عاید کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد: تولید این محصول در پالایشگاه امام خمینی از بهمن ماه سال ۹۸ آغاز شده و هم اکنون مقدمات صادرات آن نیز فراهم شده است که با احتساب قیمت ۷۰۰ دلاری این محصول به ازای هر تن، سالانه حدود ۲۰ میلیون دلار بازگشت ارزی برای کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش شانا، طرح تولید هگزان پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک با ظرفیت تولید بیش از ۱۹۰ هزار لیتر محصول نرمال هگزان صبح امروز پنج‌شنبه، (۵ تیرماه) با فرمان رئیس‌جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس در شازند اراک به بهره‌برداری رسید.

کد خبر 304215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =