عملیات احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک آغاز شد

عملیات احداث خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران با دستور رئیس‌جمهوری به‌طور رسمی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار شانا، عملیات احداث خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران صبح امروز (پنجشنبه، پنجم تیرماه) و دقایقی پیش، با حضور دست‌اندرکاران طرح مستقر در منطقه عملیاتی و با دستور حسن روحانی به‌طور رسمی آغاز شد.

رئیس‌جمهوری در این ارتباط ویدئوکنفرانسی که با توضیحات بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز همراه بود، ضمن اعلام آغاز لوله‌گذاری طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، ابراز امیدواری کرد این طرح اسفندماه امسال به بهره‌برداری برسد.

هدف از اجرای طرح راهبردی و ملی انتقال نفت خام از گوره به جاسک، ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران است.

از اهم پروژه‌های طرح انتقال نفت از گوره به پایانه جدید جاسک، می‌توان به تأمین و احداث یک‌هزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ سازگار با نفت ترش، احداث پنج تلمبه‌خانه و سه ایستگاه بین راهی خط لوله و برق‌رسانی به آنها، احداث ایستگاه‌های دریافت و ارسال توپک و ترمینال پایانی، احداث مخازن ذخیره‌سازی به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه در منطقه جاسک و احداث تاسیسات دریایی شامل سه گوی شناور، حوضچه آرامش و تاسیسات جانبی آن در سواحل مکران اشاره کرد.

این طرح راهبردی، طرحی تمام‌ایرانی است که از سوی پیمانکاران داخلی اجرا می‌شود و استفاده حداکثری از توان سازندگان ایرانی و کالاهای ساخت داخل از ویژگی‌های آن است.

کد خبر 304219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =