همکاری نفت و نیرو در اجرای طرح‌های زیربنایی خوزستان

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و سازمان آب و برق خوزستان بزرگ‌ترین طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای در استان خوزستان را در دست اجرا دارند که برای هماهنگی در پیشبرد این طرح‌ها، کارگروه مشترکی تشکیل داده‌اند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، محمد خانچی، مشاور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در امور پیگیری و اجرایی، در کارگروه مشترک این شرکت با سازمان آب و برق استان خوزستان با بیان این مطلب افزود: برخی از طرح‌های در حال اجرا از جمله احداث سد مخزنی بالارود در شمال خوزستان در محدوده تأسیسات نفتی و طرح‌های توسعه‌ای مناطق نفت‌خیز جنوب قرار دارد که به دلیل اهمیت و تأثیر آنها در توسعه استان و کشور لازم است هماهنگی‌های لازم برای پیشگیری از بروز خلل در هر کدام از این طرح‌ها انجام شود.

وی گفت: خوشبختانه در کارگروه نفت و نیرو با همفکری و تعامل کارشناسان مناطق نفت‌خیز جنوب و سازمان آب و برق خوزستان مسائل فی‌مابین مورد بررسی قرار گرفته و هماهنگی‌های لازم برای اجرای طرح‌های در دست اجرا انجام می‌شود.

خانچی با بیان اینکه یکی از مسائل اولویت‌دار کارگروه نفت و نیرو، سد بالارود است که آبگیری آن جزو برنامه‌های امسال وزارت نیرو است و به دلیل نزدیکی با میدان نفتی قلعه نار، برخی تأسیسات این میدان از جمله چاه‌ها و جاده‌های دسترسی به چاه‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرند، ادامه داد: در این کارگروه مشخصات فنی سد از جمله طول دریاچه و حوضه آبگیری و وسعت دریاچه پشت سد مطرح و چگونگی تأثیر آن بر تأسیسات نفتی مجاور بررسی شده است و کارشناسان مناطق نفت‌خیز جنوب نیز راهکارهای خود را بر اساس استانداردها و دستورعمل‌های فنی صنعت نفت برای حفظ استمرار تولید از میدان قلعه نار بدون ایجاد اخلال در آبگیری سد ارائه می‌دهند.

خانچی گفت: براساس نظر کارشناسان فنی مناطق نفت‌خیز جنوب ممکن است تعدادی از چاه‌ها یا جاده‌های دسترسی با هدف رعایت حریم ایمنی و مسائل زیست محیطی در برنامه جابه‌جایی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه نشست‌های این کارگروه تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: مجموعه وزارت نفت و وزارت نیرو همواره با برگزاری نشست‌های مشترک کارشناسی، مسائل خود را به نحو مطلوب حل و فصل کرده‌اند و این تعامل می‌تواند الگویی برای دیگر دستگاه‌های اجرایی استان باشد تا طرح‌ها و پروژه‌های خود را در محدوده عملیاتی مناطق نفت‌خیز جنوب بدون تداخل با فعالیت‌های توسعه‌ای نفت و گاز به سرانجام برسانند.

سد مخزنی بالارود از سوی سازمان آب و برق خوزستان با هدف کنترل سیلاب‌های پرحجم و مخرب رودخانه بالارود و تأمین آب اراضی پایین‌دست در ۲۷ کیلومتری شمال شهرستان اندیمشک (منطقه الوار گرمسیری) در حال احداث است.

کد خبر 304926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =